Предлага ли народната медицина някакво лечение на диафрагмената херния? Маша Трендафилова (59 г.), Ямбол
Под херния разбираме спукване на перитонеума и изливане на коремното съдържание извън нея. При коремната херния обикновено има 3 елемента. Първият е херниална врата – мястото, през което коремното съдържание излиза през коремната стена. Второто се нарича херниална торба – това е перитониалната обвивка на излизащо извън коремно съдържание. Големината на тази торбичка може да бъде от незначително изпъкване до огромни размери.
Третият елемент е херниалното съдържимо – вътрешнокоремните органи, които изпълват херниалната торба и излизащи през херниалната врата. Ако пък коремното съдържимо излиза извън границите на коремната кухина през отвори на коремната кухина под формата на джоб – вече се говори за външна коремна херния.
Рецепта 1: С 1 л водка се заливат 200 г детелина. Оставя се да кисне на тъмно и топло 14 дни, като се разклаща често. Настойката се прецежда и се пие 3 пъти на ден преди хранене по 1 чаена лъжица в чай.
Рецепта 2: Всеки ден се взима по 1 парче борова или брезова смола, голямо колкото лещено зърно.
Рецепта 3: Смесват се добре 100 г пелин и 200 г луличка, след което 2 супени лъжици от сместа се заливат с 600 г вряла вода. Течността се оставя да престои 1 час и от нея се пие 4 пъти на ден преди хранене по 150 мл с добавен в запарката мед.
Рецепта 4: С 1 л водка или ракия се заливат 200 г момкова сълза, кисне 14 дни на тъмно и топло, като често се разклаща. Прецежда се и след това настойката се втрива в хернията и се правят компреси.
Рецепта 5: 100 г бяло лютиче се залива с 1 л водка или ракия, кисне 14 дни и се пие 3 пъти на ден по 1 супена лъжица преди ядене.
Може ли с природни средства да се излекува стоматитът.
Елка Зафирова, Мелник
Стоматитът представлява възпаление на слузестата обвивка на устната кухина. Различават се катарален и язвеногангренозен стоматит. Възпалителните процеси в устната кухина при заболявания на кръвта и храносмилателните органи също се наричат стоматит. При катарален стоматит лигавицата на устата е яркочервена и леко отекла. Венците набъбват и често кървят. По вътрешната страна на бузите и по езика остават отпечатъци от зъбите. Наблюдава се засилено отделяне на слюнка, понякога лош дъх в устата, а дъвченето е болезнено.
Рецепта 1: Отлично средство за лечение на стоматита е 30-процентна прополисова тинктура. Взема се клечка за уши, около която е увит допълнително памук. Натопява се в тинктурата и се намазват 2 пъти дневно венците, езика и небцето, чак до гърлото. След 5-6 дни от стоматита не остава следа.
Рецепта 2: 2 супени лъжици бял равнец се заливат с 400 мл вряла вода. Варят се само 3 минути. След това течността се прецежда и се пие 3 пъти на ден по 1 винена чаша след хранене.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти