Момент от срещата във Варна, на която министър Дянков разясни как градът трябва да привлича туристи
05 Октомври 2012, Петък
Дянков влязъл в Римските бани с връзки, простосмъртните посетители се редели на опашки с дни
Автор: Яна Дамянова
Северното Черноморие се оголва откъм туристи, които традиционно посещават Варна като част от круизите си по маршрута между Констанца и морската столица. С построяването на терминал за акостиране на големи лайнери в Бургас градът ще закъса съвсем откъм гости от тази пазарна ниша.
Хора от бранша споделиха още, че заложените 3,5 млн. лв. като приход в общината от курортна такса би трябвало да отидат за реклама. Но това лято Варна остана дори без тривиалните туристически дипляни, тъй като обществената поръчка за рекламна подръжка бе оспорена.
Така на пари по това перо може да се разчита едва през 2014 г.
Прогнозите на местните хотелиери и ресторантьори са, че едва ли преялите и препили неплатежоспособни гости на хотелите в Златни пясъци, да речем, ще жертват парите си за посещения по обекти от културно-историческото наследство на древния Одесос и региона например.
„През последните седмици се опитах на три пъти да стигна до Римските бани във Варна след 18 ч, но не успях да вляза и гледах през оградата.
На четвъртия път, представете си какво е за средния турист, помолих председателя на ОбС и ги отвориха за мен” – сподели преди време вицепремиерът Симеон Дянков на среща в грандхотел „Варна”, посветена на проблемите в областта на културния туризъм.
Според първия финансист на републиката местната администрация проявява най-слаба инициативност да направи туризма през летния сезон атрактивен и за чужденците, и за нашенци.
В тази връзка той не пропусна да изтъкне, че държавата може в много кратък срок да подобри туристически услуги във Варна, като ускори строителството на скоростния път Белокопитово – Шумен, та да може румънските, молдовските и украинските гости по-бързо да стигат до морската столица.
Изграждането на това шосе, което ще коства на държавния бюджет около 95 млн. лв., вече е започнало, като от агенция „Пътна инфраструктура” обещавали до следващото лято то да бъде почти напълно завършено.
Междувременно, през цялото време на посещението си във Варна Дянков не спря да хвали проф. Николай Овчаров и Божидар Димитров и естествено – да рекламира „голямата инфраструктура” – магистрала „Тракия”, както и т. нар. „Детелина“, открита преди известно време в Бургас.
Изпадайки в логорея, вицепремиерът не пропусна да отбележи и как под Царево доскоро едва се разминавали два автомобила по лошия друм, а „сега, ако идете, вече има истински двулентов път с мантинели“. До края на ноември това чудо на пътното ни строителство щяло да стигне и до Резово.
Инвестицията в него била за около 9 млн. лв. и управляващите били осенени от идеята да го оправят покрай археологическия проект „Виа Понтика”. Затова Дянков подхвърли, че и във Варненско общините, областната администрация и археолозите могат да станат двигател за решаването на проблемите в туризма.
Вицепремиерът щедро обеща пари и за варненските археолози, съветвайки властта в града и в общините в региона да се заемат със социализирането на т. нар. обекти от културно-историческото наследство.