В зейналите дупки на централния пловдивски площад се налива бетон и... излишни пари. Защото предстои да му се направи цялостно ново проектиране
07 Октомври 2012, Неделя
В началото на ХХІ век главната улица на града бе покрита с турски плочки, но централният мегдан и до днес е с разбита настилка
Автор: Камен Христов
Грозна картина се наблюдава тези дни по Централния площад в Пловдив, където работници от общинското предприятие „Чистота” са се заели с дръзновени кърпежи. Докато едни градоначалници правят пътни ремонти и запълват дупките по улиците, пловдивският кмет Иван Тотев реши да префасонира цял площад.
Ямите между изпочупените плочки в карето между Централна поща, Цар Симеоновата градина, хотел „Тримонциум“ и Главната се запълват с бетон и стара мозайка. Пловдивчани масово се възмущават от кичозната премяна на централното градско пространство. Но директорът на фирма „Чистота“ Иван Стоянов обяснява, че сега се премахват изпочупените плочи и дупките се запълват с бетон и мозайка, като под сместа се поставя армирана мрежа, „така че да издържи на натоварването и на почистването през зимата“.
Градоначалникът Иван Тотев пък допълва, че до края на годината ще бъде обявен конкурс за цялостно проектиране на площад „Централен“. Но сегашното му състояние било толкова лошо, че се налагали спешни мерки за неговото подобряване. Не е ясно обаче с какви средства се правят „временните“ кърпежи, нито кога всъщност грозните бетонирани плочи ще бъдат премахнати и на тяхно място ще се постави нова и красива настилка. Състоянието на площада е плачевно състояние от години. В началото на новото хилядолетие един от бившите кметове Иван Чомаков (СДС) се зае с ремонта на Главната и я покри с плочки от Истанбул.
Тогава така и не се намериха пари за обновяването на пл. „Централен“. А през зимата на него настава истински ад – хората се хлъзгат, падат, спъват се и масово си трошат краката в поледицата. В същото време, докато работници наливат бетон в зейналите дупки, на мегдана започнаха и археологически разкопки. Първата копка бе символично ударена от кмета Тотев през юли, а кирката му се заби в 50-сантиметров пласт от бетон.
Археолозите, начело с Елена Кесякова, ще търсят между Централна поща и Цар Симеоновата градина античния площад на Филипопол от I в. пр. Хр. Той е проучван през 70-те години, след старта на строежа на Централна поща. Работници, ремонтиращи централния площад на днешен Пловдив, издадоха, че за неговата настилка ще ползват и здравите плочи, които ще извадят при разкопките на древния форум.
Водният проект под тепетата затъна в препирни
Докато на централния площад в Града под тепетата кипи трескава ремонтна дейност, четири фирми, сърдити от това, че не са спечелили едни обществени поръчки, са напът да провалят плановете на местния кмет Иван Тотев до края на годината да започне работата по изпълнението на водния проект на града. Групата на недоволните предприемачи е предвождана от един от най-богатите хора в държавата – Васил Божков – Черепа. Докато сагата с обжалването на резултатите от обществените конкурси не приключи в съда, работата по проекта остава блокирана.
Фирмата на Божков „ПТС-холдинг“ е отстранена от конкурса на пловдивската община, защото не е приложила в документацията сертификат за годност на асфалтовите смеси, бетона и стоманата, обясни причините за елиминирането й шефът на дирекция „Обществени поръчки“ Тодор Тодоров.
До момента общината в Пловдив е организирала два конкурса за строителни и монтажни работи по водния проект на стойност 85,5 милиона. Финансирането е по линия на еврофондовете. Една от поръчките е за реконструкция на каналната и водопроводна мрежа в кв. Кършияка и отклоненията в съседните квартали. Тя е за 32 млн. лева и е разделена на три лота. Конкурсната комисия е избрала трима изпълнители – софийският консорциум „ПОНС Джи Пи Аква проджъкт” за прокарване на магистралните водопроводи, „Станилов трейс” - София за отклоненията и Консорциум „Воден цикъл - Пловдив”. Божков е подал жалби в Комисията за защита на конкуренцията и по трите позиции.
Войната за втората обществена поръчка е още по-голяма. Става дума за реконструкция, модернизация и доизграждане на пречиствателната станция. Стойността на проекта е 53,5 млн. Фаворитът на конкурсната комисия е пловдивският Консорциум „КАС”, в който са обединени фирма „Сиенит“ и две белгийски дружества. Иначе оферти бяха подадени от 9 кандидати. Трима от тях обжалват резултатите от конкурса в КЗК – „Главболгарстрой”, Консорциум „Лена ИСА” и „Хидрогинекострой”.