Докато държавата реже парите за образованието, Главното мюфтийство вдъхновява настъплението на ислямската религия у нас
07 Октомври 2012, Неделя
„Състезание по основни познания на ислямската религия се проведе за първи път в салона на читалище „Родопска искра” в Ардино.
Автор: Златка Христова
Програмата започна с четене на айети от Свещената книга на мюсюлманите – Корана”. Това е само част от прессъобщението на общинския пиар в Ардино. То идва в момент, когато в проекто-бюджета на държавата за 2013 г. е предвидено свиване на средствата за образованието с 6 %.
Докато българските държавници режат парите за родното образование, децата в етнически смесените райони все повече загърбват българския език и ислямът превзема съзнанието на хората в Родопите.
От трогателното съобщение става ясно още, че е имало селекция на участниците в състезанието - в надпреварата са се включили отборите на Ардино и село Бял извор от по трима „спортсмени”, посветили лятото си на редовните курсове за изучаването на Корана, организирани ежегодно от Районното мюфтийство в Кърджали. Лично общинският кмет Ресми Мурад е връчил наградите – религиозни книги, осигурени от мюфтийството. Никоя от властите – нито светската, нито духовната, не смята всичко това за опасно. „Няма губещи, всички научиха по нещо”, казват и от общината, и от джамийското настоятелство в Ардино.
Да, но какво научиха – ето част от въпросите, които бяха задавани в надпреварата: „Кои са пророците, родени без баща?”, „През коя година е завладян Истанбул от Фатих Султан Мехмед?”, „Къде е роден известният турски поет Неджиб Фазъл?” и пр. Имаше и питания, свързани с житието и битието на пророка Мохамед, ислямска етика и отслужване на молитва.
Междувременно в страната стартира седмицата на отворените врати на джамиите. Инициативата е на Главното мюфтийство на мюсюлманите в България и идва в момента, когато безпрецедентният процес срещу 13-те имами за проповядване на радикален ислям заглъхна, а централните медии се подчиниха безмълвно на депешата да мълчат по темата.
В рамките на Седмицата на джамиите се провеждат различни културно-информационни мероприятия като дни на отворените врати в Айтос, Благоевград, Силистра, Смолян, София, Крумовград, Кърджали, Разград и Русе. Предвидени са благотворителни базари, обявени са конкурси за рисунка, есе или стихотворение на тема „Джамията в моя живот”, поредица от лекции по темата.