От кой вид и в какви количества тези изкушения се считат за полезни
Автор: проф. Христо Мермерски
Много диетолози не разрешават консумирането на шоколад, под предлог че от него се надебелява и е вреден за зъбите. Тези твърдения бяха опровергани през 2000 г. на конгрес на диетолозите в Амстердам, където бяха публикувани сензационни данни, от които се вижда, че той е изключително полезен при профилактика на стареенето на организма.
Затова всеки ден трябва да се изяждат от 30 до 40 г горчив натурален шоколад. Въз основа на дългогодишни изследвания, учените доказаха, че този вид съдържа полифеноли, отличаващи се с големи антиоксидантни стойности – 12 120 единици срещу 739 в червеното вино например. Ето защо козметиката, която се произвежда на основата на шоколада, прави лицето да изглежда по-младо. Друго ценно негово качество е, че е богат на полезни вещества, които участват в изработването на „хормона на щастието“.
На една от наскоро проведените кардиологични конференция беше представена следната информация: 100 г горчив шоколад на ден подобрява работата на кръвоносните съдове. Швейцарски учени са стигнали до извода, че консумирането на 60 г от този продукт възпрепятства свиването на артериите, подобрява циркулацията на кръвта и намалява вероятността от образуването на тромби. Кофеинът и теоброминът, които се съдържат във вкусния десерт пък, стимулират работоспособността и творческата активност на човека, като му помагат да се отпусне при повишено натоварване. Млечният шоколад обаче не притежава тези свойства поради съдържанието на млечна киселина, която неутрализира действието на антиоксидантните флавоноиди.
Горчивият обаче е полезен и за запазване гъстотата на кръвта. Той поддържа нормално нивото на холестерина и подобрява еластичността на кожата. Освен това повишава настроението и действа добре при депресия. Притежава антибактериално и противовъзпалително действие.
Пиенето на кафе също е широко обсъждано в редица противоречиви публикации. Някои от тях и сега твърдят, че то е повече вредно, отколкото полезно за здравето на хората. За разлика от тях, народната медицина от древни времена пропагандира ползата от него. Още през 1895 г. лекарите в Единсбург са предписвали кафето като най-добро лекарство против астма. И днес много медици препоръчват на пациентите си да пият по чаша силно кафе, тъй като кофеинът в тази напитка разширява дихателните пътища и по такъв начин улеснява дишането на астматиците. В едно от най-реномираните медицински списания – „Ню Ингланд джърнал ъф медисин“ – канадски лекари препоръчват при пристъп на астма да се изпиват по 2 чаши силно кафе.
От проведените миналата година изследвания на италиански учени е било установено, че астматичните заболявания са по-редки при редовните кафеджии, отколкото при тези, които не пият от тонизиращата напитка. Според някои учени пък изпиването на три чаши кафе дневно оказва същия антибронхиален ефект, както и стандартните дози от противоастматичното лекарство теофин.
Друга много полезна напитка, която е била използвана като лекарство срещу астма, инфлуенца, възпаление на дихателните пътища и други белодробни заболявания, е чаят. От проведените опити е установено, че от всички питиета той е най-доброто средство против увреждането на зъбите, тъй като притежава антибактериално действие. Химичните съединения в него, особено тези в зеления чай, според някои учени предотвратяват развитието на рак на устната кухина.