Определящият критерий е количеството битови отпадъци, а не собствеността и данъчната оценка на определен имот
Пише ви една българска гражданка, патриотка и родолюбива българка. Купувам вестник "Десант" и оттам научавам всички по-големи събития в нашата многострадална родина. На 76 г. съм от гр. Варна. Поводът, по който ви безпокоя е следният:
У нас във Варна 2 години се борим с нашата корумпирана общинска власт, която най-нагло си взема този доста висок данък (такса смет) от някои хора, които имат част от наследствен имот, който въобще не ползват, а им начисляват този данък и най-безобразно се държат като не отговарят писмено на жалбите на гражданите, които не желаят да плащат този данък - такса смет, защото не ползват този имот.
Една от тези потърпевши гражданки съм и аз, която 56 години си живея в свой апартамент и след като са починали родителите ми, по закон аз притежавам една втора идеална част от бащината си къща, но аз не плащам нищо от нея. Там живее само сестра ми. Аз се водя като собственик, но не и ползвател.
След много жалби и писания стигнахме и до омбудсмана, на който описах моя случай и той за по-малко от 1 месец ми отговори, че по закон, щом не се ползва този имот не се плаща такса смет, а само данък сгради.
Заради много още такива сигнали омбудсманът се е обадил писмено на кмета на гр. Варна - г-н Кирил Йорданов, че този въпрос трябва да се уреди в Община Варна. Но г-н кмета - гербаджията дава едно проекторешение до Общинския съвет да го гласуват на сесия, но те си правят оглушки и въобще не го предлагат в редовните сесии.
Тъй като чухме за Бургас, че този въпрос е решен в Общинския ви съвет, просто моля за вашето съдействие. Тук във Варна говорят, че само по съдебен път, можело да се получи нещо положително. Дали си струва тази стъпка за съда или пак да пишем до омбудсмана?
Л. Зидарова, Варна
На първо място трябва да направим уточнението, че таксата за битови отпадъци не е данък. Данъкът е безвъзмездно законово определено задължително плащане от страна на юридическите и физическите лица към държавата и общините.
Таксата е цена, заплащана за извършването на дадена услуга, определена по нормативен ред. От тази разлика произтичат и отговорите на въпросите, които ви интересуват. Основната уредба на таксата за битови отпадъци се съдържа в Закона за местните данъци и такси. Съгласно чл. 6, ал. 1, б. а от него общините събират местна такса за битови отпадъци.
Таксата се заплаща за услугите по събирането, извозването и обезвреждането в депа или други съоръжения на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места.
Размерът на таксата се определя за всяка услуга поотделно - сметосъбиране и сметоизвозване; обезвреждане на битовите отпадъци в депа или други съоръжения; чистота на териториите за обществено ползване (чл. 62 от ЗМДТ).
Размерът на таксата се определя в левове според количеството на битовите отпадъци. Именно то трябва да е определящият критерий, а не собствеността и данъчната оценка на определен имот. При определяне размера на таксата в зависимост количеството на битовите отпадъци се включват разходите по:
1. осигуряване на съдове за съхраняване на битовите отпадъци - контейнери, кофи и други;
2. събиране, включително разделно, на битовите отпадъци и транспортирането им до депата или други инсталации и съоръжения за третирането им;
3. проучване, проектиране, изграждане, поддържане, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за битови отпадъци или други инсталации или съоръжения за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битови отпадъци, включително отчисленията по Закона за управление на отпадъците.
Когато не може да се установи количеството на битовите отпадъци, законодателят е предвидил размерът на таксата да се определя в левове на ползвател. Ако и това не е възможно, едва тогава може таксата да бъде определена пропорционално върху основа, определена от общинския съвет, която в повечето общини, включително и в Бургас е данъчната оценка на недвижимия имот.
Таксата за почистване на уличните платна, площадите, алеите, парковите и другите територии за обществено ползване в населените места се определя в левове на ползвател, а ако това е невъзможно - пропорционално върху основа, определена от общинския съвет.
От всичко описано до тук ясно се вижда, че таксата за битови отпадъци трябва да се определя на базата на количеството им, а не по други критерии. Не би следвало, след като Общинският съвет не е направил дори опит да определи количеството отпадъци или да определи размера на таксата в левове на ползвател да се насочва към най-лесния и едновременно с това пълнещ бюджета начин - пропорционално определяне на таксата върху данъчната основа на имота.
За да се промени това положение следва да бъдат оспорени пред Административния съд съответните текстове от Наредбата за определяне на местните такси и цени на услуги. За това обаче ви препоръчваме да съберете повече хора, имащи същия проблем, с които да си поделите разходите по воденето на делото, както и да се обърнете към адвокат.
Що се отнася до омбудсмана, воденето на дело не е пречка отново да се обърнете към него за разрешаване на проблема, пред който сте изправена.
Дадените отговори не изключват, а предполагат консултацията с адвокат!