Освен това пречистват организма и спират натрупването на плаки при хората
Автор: проф. Христо Мермерски
Кокошите яйца са важен компонент на повече от сто вкусни български ястия и гозби. Те са толкова наситени с огромни количества нужни за тялото нутриенти, че единствено телешкият дроб и пилешките дробчета могат да се мерят с тях. Това ги прави една от най-здравословните и пълноценни храни. Като източник на пълноценни белтъчини, те съдържат всички необходими за организма аминокиселини. Голяма част от тях са в свободна, лесноусвоима форма.
Кокошите яйца съдържат в големи количества селен, цинк, витамините В2, В3, В5, В12 и D, фосфор, холин и много други полезни вещества. Изобилието на витамините в тях намалява риска от сърдечен удар, затова те са задължителна храна за тези, които искат да забавят стареенето си и да се радват дълго на добро здраве и дълголетие.
Яйцата предпазват от дегенерация (увреждане) на макулата в окото. Те са по-богати на лутеин дори от зеленолистните зеленчуци, като спанака например. През 2003 г. по време на годишната конференция на Американската асоциация на диабетиците Джийн Майър от изследователския център за човешко здраве към Министерство на земеделието на САЩ докладва, че лутеиновите естери, които се съдържат в яйцата, са по-асимилаеми и по-биологически налични от концентрирания лутеин в добавките под формата на хапчета, разтвори и други препарати.
Едно яйце съдържа само половин грам захар. В него има 190 мг холестерол и 42 калории от мазнини. За да се избегнат отрицателните ефекти от тези съставки, яйцата трябва да се консумират само в неголеми количества, и то заедно с богати на влакнини храни като зеле, фасул, спанак, маруля, моркови, целина, домати и пр., като всяко кокоше яйце (около 70 г) следва да се гарнира поне със 100 г от изброените зеленчуци. Така няма да се допусне абсорбирането на мазнините и холестерола в лигавицата на червата, а те ще бъдат изхвърлени извън тялото.
Научните изследвания върху консумирането на кокоши яйца показват, че те не само допринасят за здравето на мозъка и неговите функции, защото са богата на холин храна, но и предотвратяват мускулната атрофия. Освен това предотвратяват загубата на костна маса при възрастните. Много са публикациите, които сочат, че поемането на високо количество белтъчини помага не само за запазване на мускулната маса, но и за запазването на плътността на костите и предотвратява остеопороза.
Освен това те спомагат за детоксикацията на организма и осигуряват защита срещу ракови заболявания. Високото съдържание на селен и цинк в яйцата пък ги прави полезни и за пречистването на черния дроб.
Този хранителен продукт от животински произход предотвратява образуването на тромби и съсиреци в кръвта. Множество публикации, последната от които американския Бюлетин на биолозите и фармацевтите, показват, че протеините (инхибиторите) в яйчния жълтък не само спират натрупването на плаки при хората, а също и забавят формирането на вредния протеин фибрин в кръвта. Той осигурява „скелето”, върху което червените и бели кръвни тела се натрупват и образуват тромбите. Колкото повече яйца консумирате, толкова повече инхибитори си осигурявате, но не прекалявайте с количествата поради високото им съдържание и на холестерол.