Пловдивчани завеждат дело заради зловонието от „Монди“
Заводът на „Монди пекиджинг” в Стамболийски бълва газове и миризми чак до близкия град под тепетата
21 Октомври 2012, Неделя
Жителите на пловдивските квартали „Кършияка“, „Смирненски“, „Южен“ и района около „Пещерско шосе“ завеждат дело
Автор: Камен Христов
за обгазяването си от Стамболийски. От години тамошният завод за целулоза и хартия изпуска нощем зловонни газове и трови с миризми всичко наоколо, чак до близкия град под тепетата. Предприятието е собственост на „Монди пекиджинг” – европейска компания за хартиени и гъвкави опаковки, която го закупи, след като предишните собственици от Турция докараха завода до фалит и освободиха работниците му.
Вечер не може да отворим прозорците си, защото смрадта създава впечатлението, че си лягаш в тоалетна, а прането и дрехите в гардеробите ни се вмирисват на кисело зеле, казва Соня Чаушева от Стамболийски.
Инициатор за завеждането на делото срещу обгазяващата ги фирма е пловдивският учител Огнян Дюкенджиев. Той е и създател на групата „Страдащи от обгазяването от целулозния завод в Стамболийски“. Искът ще бъде внесен в съда от адвокат Кольо Андреев, който смята, че има реални шансове делото да бъде спечелено.
Колективен иск обмислят и гражданите на Стамболийски. „Баща съм на три деца, убеден съм, че „Монди” не спазва технологичния процес и оттам идва миризмата. Усеща се вечер и всичко приключва до 6 часа сутринта, когато контролните органи не работят и не могат да извършат проверката. Много хора се изселиха от града, но аз ще се боря до последно за здравето на децата си и на своите съграждани”, кани се и общинският съветник Атанас Мавродиев.
През юни той и още 103 жители на Стамболийски се обявиха срещу неприятната миризма, която се стеле над града им и стига до Пловдив. Хората твърдят, че става дума за силно токсичния газ метилмеркаптан, изпускан от завода. „При децата той може да предизвиква бронхити или да увреди горните дихателни пътища”, обяснява Соня Чаушева.
Протестиращите внесоха жалба и подписка до ръководството на завода заради изпусканата от него воня. Те бяха приети от изпълнителния директор на предприятието Александер Криклер, който обясни подробно технологията на производство и заяви, че тя е сертифицирана и отговаря на всички стандарти. В завода се трудели работници с 40-45-годишен стаж, правели им се редовни изследвания и не било констатирано нищо обезпокоително. От срещата и обясненията на ръководството стана ясно, че едва след три години в Стамболийски ще може да се диша нормален въздух. За тогава е предвидено фабриката да монтира инсталация за частично улавяне на неприятните миризми.
„Монди” разпространи и официално писмо до медиите, с което се извиняват за неудобството, причинено на околните територии. В него се уверява също, че се търси приемливо решение с всички засегнати страни и били предприети няколко мерки, които се въвеждали в действие.
Междувременно обаче РИОСВ-Пловдив наложи на „Монди” заради неприятните миризми текуща месечна санкция от 50 000 лв. Оттам обжалваха, но глобата бе потвърдена от Районния съд в Пловдив.