Национализират болница с апетитни имоти


Национализират болница с апетитни имоти
Шефката на парламентарната комисия по бюджета Менда Стоянова, Иван Тотев и проф. Карен Джамбазов (от ляво надясно в средата) кроят планове за национализацията на пловдивската белодробна болницата
26 Октомври 2012, Петък


Тотална национализация на Белодробна болница „Д. П. Кудоглу” започнаха гербаджиите в Пловдив.


Автор: Камен Христов

Общинското здравно заведение ще бъде затворено от 1 януари, а дейността му ще премине към държавната Университетска болница „Св. Георги”, стана ясно преди дни.
Според бившия директор д-р Георги Благоев, преместването е свързано с нездрави интереси към апетитните имоти, които лечебницата притежава на бул. „Цариградско шосе” в града под тепетата.

Само дворът на здравното заведение се шири върху 23 декара. Точно заради тези безценни терени той подозира, че  белодробната болница умишлено е водена към фалит в последните 7 години.
Когато зам.-кметът в предишното управление на Пловдив Александър Константинов направи преди време подобно предложение, давайки идея специализираното лечебно заведение да влезе в състава на държавната МБАЛ „Пловдив”, лекари, сестри и членове на синдикатите застанаха в защита на оцеляването му като самостоятелно звено.

Но тогавашният им протест сега няма да помогне и е почти сигурно, че след Нова година „Д. П. Кудоглу” ще затвори врати, а дейността й ще се прехвърли към Университетска. „Общинският съвет ще реши бъдещето на имота. Дългът на болницата, който заварихме, е 3 млн. лв. Тази година той се увеличи с 600 000 лева. Само преди 2 седмици отново са били запорирани сметките за борч от 56 000 лева към фармацевтична компания.

Разпоредил съм да бъде изпратено писмо до здравния министър Десислава Атанасова, с което да я уведомим, че Община Пловдив няма да преподпише договора за изпълнение на дейността от 1 януари”, заяви преди дни кметът Иван Тотев. До 31 декември ще се прекратят всички трудови договори на медици и персонал, а тези от тях, които отидат в УМБАЛ „Св. Георги”, трябва да си подготвят документите за преназначаване, даде инструкции гербаджийският градоначалник. Той не се съмнявал, че хората с бели престилки щели да запазят работата си, защото имало недостиг на медицински персонал.

На практика обаче броят на трудово заетите в „Д. П. Кудоглу” многократно надхвърля нужната бройка за стационара за туберкулозно лечение, който ще се обособи в Университетска болница, довериха оттам. Базата, която ще бъде предоставена за лечение и диспансеризация на туберкулозно болните към университетската пулмология, ще се разположи в едното крило на административния блок на инфекциозната клиника.
Проектът включва разкриване на 42-45 легла за пациенти с активна туберкулоза, лаборатория и кабинети на ТЕЛК. Общата сума за преустройство на съществуващата сграда, лаборатория и облагородяване на околното пространство ще възлезе на 700-800 хил. лева.

Ще се прави и специална инсталация за обмен на въздух, която е нужна по съвременните стандарти – поясни директорът на УМБАЛ „Св. Георги” проф. Карен Джамбазов.  И добави, че детската туберкулоза ще продължи да се лекува в София, а в Пловдив ще се прави само наблюдението след интензивната фаза на лечение. Останалите заболявания като пневмонии и бронхити щели да отидат в другите болници.
С национализацията на тубдиспансера под тепетата ГЕРБ за пореден път показва, че няма последователна политика в нито един сектор, коментират от опозицията в града.
През юни т. г. председателят на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова обеща, че никакви дейности няма да бъдат закрити с прехвърлянето на Белодробна болница към Университетска.

„Единственият начин здравното заведение да продължи да съществува, въпреки дълговете си, е оптимизация на структурите му. Легловата база ще остане на сегашното си място, а само кабинетите за изследвания и манипулации ще бъдат преместени в сградата на УМБАЛ”, обеща тогава дамата с уговорката, че няма как държавата да поеме задълженията на лошия собственик и да плати всички дългове. Е, оказва се, че има.

Белодробната болница, която единствена в Пловдивска област лекува болни от туберкулоза, съществува от десетилетия. Тя носи името на големия пловдивски дарител Димитър П. Кудоглу – търговец на тютюн, роден в с. Габрово, Ксантийско. През 1903 г. той се заселва в Дрезден, а 13 г. по-късно открива в Пловдив  безплатна трапезария за бедни. През 1920 г. внася в БАН сумата от 100 000 лева, която да послужи за основаване на фонд за подпомагане на научни или литературни трудове. 9 години по-късно изразява желанието си сумите да се дават само за изследвания върху туберкулозата, детската смъртност и кожно-венеричните заболявания. Подарява хотела си „Цар Симеон” за социално заведение и учредява Дом за благотворителност и народно здраве.  В периода от 1 декември 1926 до 31 декември 1944 г. Кудоглу дарява на Дома близо 40 милиона лева.



В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки