История на една българска църква край Мисисипи


История на една българска църква край Мисисипи
Първият български храм в САЩ „Света Троица“ навърши 105 години
30 Октомври 2012, Вторник


Първият наш храм в САЩ е построен през 1907 година

Автор: Георги Ваташки

Българите в САЩ отбелязаха 105 години от основаването на първия православен храм в Америка – „Света Троица”. Той се намира в градчето Мадисон, край голямата плавателна река Мисисипи. Празникът бе отбелязан на 23 септември с тържествена литургия и концерт с участието на оркестър ”Кабиле”, танцовата група “Духът на България“, деца от местното училище “Български език” и от неделното училище при вековния храм.
Каква обаче е  предисторията на първото българско духовно огнище, което събира, сгрява и окуражава първите български имигранти в Северна Америка.

В края на 19 и началото на 20 век, огънати под тежкото бреме на живота в новоосвободена, но и разпокъсана България, мнозина потеглят в странство, за да търсят по-достоен живот. А и да помагат на близките си, които остават по родните места. За не малко отчаяни българи Америка става обетованата земя. Хората, идващи от бедна България, нямат високо образование и захващат всякаква работа. Пристигат на остров Елис (край Ню Йорк) и се отправят към индустриалния Среден запад, за да намерят препитание.

По това време в град Сейнт Луйс, на бреговете на реката Мисисипи, разположен на границата между щатите Илинойс и Мисури, се развива тежка индустрия, кипи търговия, организира се транспорт. За работливите има много възможности.
В Сейнт Луис се събират много българи, които намират там дом и работа. Но дори и с малкото, което изкарват, нашенци в САЩ събират средства за тяхна духовна обител.

За целта  на Медисън авеню в града е закупен парцел и през пролетта на 1906 г., започва изграждането на църквата. Парите свършват, когато майсторите вече са стигнали до покрива. Това отлага с още една година официалното откриване на храма, който е напълно завършен за Коледата на 1907 г.
През вековната история на „Света Троица” има възторг и радост, но и покруса, тъга и разединение. Изпитания са тежките дни на Голямата депресия в САЩ от 1929 година,  политическите и военни катаклизми по време на Втората световна война и след това - при Студената война.

Въпреки че няколко пъти храмът е пред затваряне, той устоява благодарение на общите усилия на българската общност.
В църквата има изрисувана сцена, символична за българската история. Патриарх Евтимий, първият духовен глава на Българската църква, се разделя със своето паство във Велико Търново, защото поробителите на многовековното ни царство го пращат на заточение.

Никой не успява  да пречупи връзката на българите с тяхната си православна църква вече 105 години. Стотици млади хора, посещавали храма през годините, вече са заели своето място в американското общество. Те пазят завета на своите деди, които макар и бедни, са осъзнали  че да си българин означава да се гордееш със своя език, вяра и култура.



В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки