От прабаба ми моята майка и двамата й братя имат по 10 дка ниви доброволно поделени, които не са нотариално заверени.
Години наред са си взимали рентата без чужда намеса. Когато те починаха, останахме ние, децата им, техните наследници. Имам трима братя и една сестра - покойници. Единият ми брат има 3 (три) деца, другият едно дете, третият ми брат и сестра ми са без деца. Аз съм единствената им жива сестра. Когато решихме да продаваме нивите, отидохме да се поделим с една от братовчедките и се оказа, че този наш дядо има сестра, която няма никакви ниви на свое име.
Задължително ли е децата и внуците на тази му сестра да делят нивите на майка ми и двамата й братя с нас? Те живеят в същото село, откъдето са си вземали рентата нашите родители. Как толкова години не са се интересували има ли оставен някакъв имот от тази тяхна баба? Щом тази баба оставя ниви на децата на сина си, защо не е дала ниви и на дъщеря си?
Защо ние трябва да делим тези 30 дка ниви с тях? Правилно ли е, или не е?
Митка Трифонова с. Долно Абланово, община Русе
На първо място следва да имате предвид, че доброволната делба се извършва в писмена форма с нотариална заверка на подписите. Текстът се изготвя от страните, от техния адвокат или от нотариуса.
Трябва да се представят следните документи: удостоверение за смъртта; удостоверение за наследниците на наследодателя; документ, че имотите са собственост на наследодателя; удостоверение за данъчна оценка на недвижимите имоти; скица-проект, заверена от съответната институция или удостоверение, че имотите са делими.
Делбата е изцяло нищожна, когато тя е извършена без участие на някой от сънаследниците или когато в делбата е включен чужд имот, и т. н. Делбата трябва да отговаря на изискванията за действителност на юридическите актове. Договорът за доброволна делба се вписва в имотния регистър на агенцията по вписванията.
От изложеното става ясно, че извършената от вас доброволна делба не е породила правно действие, тъй като не е извършена в предвидената от закона форма и явно не са участвали всички сънаследници.
Уредбата, която ви интересува, се съдържа в Закона за наследството (ЗН). Съгласно чл. 5, ал. 1 децата на починалия наследяват по равни части. Следователно сестрата на дядо ви, респективно нейните деца имат право на част от наследството. От това автоматично следва, че те разполагат със запазена част.
За да се определи размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството – чл. 31 от ЗН.
В чл. 29 от същия закон е определен размерът на запазената част. Така запазената част на низходящите, когато наследодателят не е оставил съпруг, при две деца или низходящи от тях е 2/3 от имуществото на наследодателя.
Когато обаче наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете. В тези случаи разполагаемата част при две деца е равна на ¼. Посочваме и двата случая, тъй като не сте уточнили дали прабаба ви е оставила преживял съпруг.
Дадените отговори не заместват консултацията с адвокат по интересуващите ви въпроси