Строежът на магистрала „Марица“ спря още в края на август заради неплатени сметки
05 Ноември 2012, Понеделник
На протест във вторник собственикът на „Булкомерс” от Раднево Живко Косев заяви пред медиите: „През последните месеци
Автор: Асен Петров
работниците ми получават само част от заплатата си, колкото да не умрат от глад”. Фирмата бе една от 34-те, които се събраха в мотел „Райски кът” на пътя между Харманли и Симеоновград, за да изразят негодуванието си, предизвикано от закъснелите плащания за строежа на магистрала „Марица”. Заради липса на пари те са спрели да работят по аутобана още в края на август.
В крайпътното заведение протестиращите трябваше да се срещнат с шефовете на „Пътностроителна техника”, която представлява сдружение „Тракия IV” – изпълнител на ЛОТ-4 на автомагистрала „Тракия”, и на сдружение „Марица Хайуей” – изпълнител на ЛОТ-2 на „Марица”. Към строители на „Марица”, които не са получили около 3 млн. лв., се присъединиха и „фирми-доставчици” от „Тракия”, към които има натрупани борчове за близо 2 млн. лв.
Фирмите се наричат „доставчици”, защото според договора спечелилото поръчката сдружение няма право на подизпълнители. Макар да се титулуват „доставчици”, на практика това са тези компании, чиито работници и техника реално строят магистралата. Повечето от тях са получили едва 20 процента от цялата сума, дължима им по договор. На практика ощетените в момента вършат „черната работа“ по изграждането на аутобана.
Един от софийските предприемачи пък уточни, че за близо година, откакто е на обекта, е похарчил за ремонт и поддръжка на машините, за квартири и храна общо 14 000 лв. Той имал да получава още около 350 хиляди от фирмата-наемодател. „На практика в момента сме нещо като спонсори на държавата, защото с лични средства строим държавни магистрали“, негодуваха хората. Някои от собствениците на тези компании дори са започнали да съкращават работниците си, защото не могат да им плащат.
След около 2 часа преговори в крайна сметка стана ясно, че хората ще си получат забавените плащания най-късно до две седмици.
Дошлият на място представител на агенция „Пътна инфраструктура“ Лазарина Стоичкова обясни, че държавата не носи отговорност за забавените плащания, защото на практика няма договорни взаимоотношения с фирмите-доставчици. „Като възложител АПИ е разплатила навреме и в пълен размер всичко, което е фактурирано от изпълнителя „Пътностроителна техника” АД, каза тя и увери, че въпреки че не се работи по „Марица“, засега има минимално изоставане от графика, което не подлежи на санкция.
С разплащане до 15 дни на всичко дължимо се ангажира и изпълнителният директор на сдружение „Марица Хайуей” Йордан Кълвачев.
И двата консорциума, които строят аутобаните – „Тракия IV” и „Марица Хайуей”, са контролирани от строителния предприемач Васил Божков. Второто дружество, в което освен „Пътностроителна техника” участва и австрийската „Порр Техновал”, спечели през април миналата година обществената поръчка за ЛОТ-2 на магистрала „Марица”, обхващащ участъка между Димитровград и Харманли, на стойност 122 137 млн. лв.