Рибата и рибните продукти


Рибата и рибните продукти
08 Ноември 2012, Четвъртък


Защо те са смятани за едно от най-диетичните блюда

Автор: проф. Христо Мермерски

Почти всеки ден вестниците, списанията, радиото и телевизията ни съветват поне два пъти в седмицата да консумираме риба. Защо тя е толкова важна за човешкия организъм?
Всъщност рибата, а и всички останали морски дарове са отлична диетична храна за борба със сърдечносъдовите заболявания и най-вече срещу атеросклерозата. Известно е, че рибата е основната храна на ескимосите. По-голямата част от тях почти не консумират плодове и зеленчуци и въпреки това страдат много по-малко от тези болести в сравнение с европейците.

Най-големият куриоз е, че рибеното масло, което представлява почти 100 процента мазнина, и то от животински произход, вместо да засилва атеросклерозата, забавя  нейното развитие.
Установено е, че консумирането на различни видове риба, богати на Омега-3 мастни киселини (по-специално на сардините), или пък пиенето на капсули с рибено масло води до понижаване нивото на холестерина. Други техни сериозни предимства са намаляване броя на триглицеридите, повишаване количеството на мазнините с висока плътност, повишаване вискозитета на кръвта и предотвратяване образуването на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове.

Лечебните свойства на рибеното масло са известни отдавна. Те се дължат предимно на разтворимите в мазнините витамини А и D. Водата в него е в по-голямо количество, отколкото в месото на животните, затова то е по-нежно и рехаво.
Според английски учени лечебното действие на рибената мазнина се състои в това, че тя възпира образуването на белтъка PDLFC в човешкия организъм.

У нас консумацията на риба и рибни продукти е силно занижена. А за хармоничното развитие на човешкото тяло както във физическо, така и в умствено отношение, поне 30 процента от храната ни трябва да бъде съставена от висококачествени белтъци. Освен от тях организмът има нужда още от витамини, минерали и мазнини. Всички тези важни съставки се намират в голямо количество и в лесно усвоима форма в рибата и рибните продукти.

Съдържащите се в нея белтъчини се усвояват по-лесно от тялото, отколкото животинските и растителните. Осен това те притежават по-висока биологична ценност. Ето защо от всички съединения, влизащи в състава на рибеното месо, най-голямо значение имат белтъчините. Те са високомолекулни органични вещества, които при хидролиза се разпадат на аминокиселини. Известни са повече от 25 вида аминокиселини, някои от които са незаменими и не могат да се синтезират в живия организъм. Много ценен техен източник е тъкмо рибеното масло.

В рибата се открива и значително количество сяра, която влиза в състава на аминокиселините цистеин и метионин.
Според качеството на мазнините, които съдържат, рибите се делят на слаби (съдържащи от 1 до 5 процента тлъстини), тлъсти (такива със тлъстини от 5 до 15 процента) и много тлъсти – с повече от 15 процента. Според тази класификация паламудът трябва да се отнесе към много тлъстите риби, а кефалът и иларията – към тлъстите. Черният дроб на някои морски обитатели, като моруна и сьомга например, съдържа от 9 до 35 процента мазнини.



В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки