Може ли да му се помогне да се излекува напълно с някоя билкова рецепта?
Габриела Сашева, Брацигово
Язвата на стомаха и дванадесетопръстника е много разпространено заболяване. Най-често тя се появява върху пилора и малката кривина на стомаха. Болестта се среща повече при мъжете, отколкото при жените, главно на възраст между 40 и 50 г. Днес обаче неправилният начин на живот и стресът намаляват постепенно възрастовата граница, така че появата на язва при 20-25-годишни младежи вече не предизвиква изненада.
Най-характерни прояви на язвата на стомаха са болката зад гръдната кост и по-рядко повръщането и кръвоизливът. Болката се изразява чрез бодежи и парене, които могат да се разпространят към гърба. Обикновено тя се появява 1-2 часа след ядене.
Смята се, че язвата се развива в резултат на неравновесие между агресивните и защитните фактори, действащи върху стомаха.
Към агресивните фактори спадат стомашната солна киселина и жлъчните киселини. За защитен фактор пък се счита муцинът, който произвежда клетките на лигавицата. Той изгражда защитната покривка върху стените на стомаха.
Според руския психолог проф. Бординой рисковите фактори за поява на язва са следните: понижено самочувствие, високи претенции и излишна тревожност. Към тях нашите лекари прибавят още тютюнопушенето, алкохолът и консумацията на храни, които причиняват висока киселинност.
Преди години бе открита бактерията Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori), като вече категорично е доказан нейният принос в развитието на някои форми на хроничен гастрит, язвената болест и дори злокачествени заболявания на стомаха.
Много страдащи от язва са носители на бактерията, а да се зарази с нея човек е много лесно – чрез целувка, съдове за храна, предмети в бита. Затова, ако някой в семейството има язва, останалите членове трябва да се изследват дали не са носители на хеликобактера.
Рецепта 1 (против язва, колит и гастрит; Атанаска Попска, Троян): 1 кг дребни картофи се изпичат до кафяво, след което се смилат. Смесват се с 500 г мед. Взема се по 1 чаена лъжичка 3 пъти на ден преди ядене. Болките отзвучават за около 10 дни. Ако се наложи, рецептата се прилага повторно.
Рецепта 2 (Радка Николова, с. Алеково): Смесват се 400 г чист мед със същото количество зехтин и една щипка смлян на ситно жълт кантарион. Сместа се разбива добре и от нея се пие по 1 супена лъжица 2 пъти дневно преди ядене. Преди употреба винаги трябва да се разбърква.
Рецепта 3 (В. Величкова, Балчик): 40 зелени орехчета, големи колкото маслинки, се слагат в шише и се заливат добре с първак ракия. Оставя се да престои така 40 дни на шарена сянка, като се разклаща през 3 дни. След това се прецежда и към течността се добавя захар. Към прецедените орехчета се добавят 500 г мед и 500 г захар. Така сместа престоява още 4 дни. От нея се приема по 1 супена лъжица 3 пъти дневно преди хранене, заедно с 1 супена лъжица зехтин. Лечението трае 15 дни. След това се почива 15 дни и се повтаря.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти