От лошата вода имам болни бъбреци, на чешмата перат дрехите на умрелите, крещеше една от бунтарките
09 Ноември 2012, Петък
Шумна ромска тумба постави общината в Кърджали под обсада и вдигна бунт заради липсата на питейна вода
Автор: Ирина Кръстева
в горната махала на село Калинка. Крещящите настояха за лична среща с градоначалника Хасан Азис и бурно негодуваха, че от миналогодишните избори ги лъжели с пуска на живителната течност.
Един от водачите на бунта – Ферди Мустафа, персонализира виновника на сушата в чешмите - кметския наместник в квартал „Боровец”. Въпросният нехаел за проблема и ги пращал при кмета Азис.
„Искаме вода, кметът трети мандат ни я обещава. Децата ни ходят въшлясали, не можем да ги изпратим на училище”, надвикваха се протестиращите. В махалата имало само една чешма, водата й била кална, а там перяли дрехите на покойниците. Разлютената Елена Иванова обяви, че от лошата вода има бъбречно заболяване. Слизала всеки ден до пазара в града, натоварена с туби и ги носела пълни у дома.
Недоволството на хората от горната махала бе най-вече заради факта, че в долната имало вода, но не и при тях. Бунтуващите се настояха и за асфалтов път, иначе линейките не можели да се доберат до къщите им.
В късния следобед при тях се яви кметът Азис, но бързо след ръкоплясканията за посрещането му тонът стана особено остър. Последваха преговори в кабинета му с представителна група, където бе обяснено, че общината е платила изграждането на водопроводната мрежа в махалата. Построен е резервоар за вода, който е и за горната махала. Оставало да се направи връзка от водния резервоар до новопостроената чешма.
Градоначалникът се оправда, че работата е свършена почти изцяло, но ангажиментът за водоснабдяването е на ВиК. По време на горещите преговори общински специалисти се свързаха с водното дружество. Оттам началничката им казала, че вода за незаконните къщи на хората, които никога не плащат, няма да има. Кметът обаче се разпореди още на следващия ден тръбата да бъде поставена и в новата чешма в махалата да потече вода.
Първоначално тя ще бъде за сметка на общината. После, пак с подкрепата на кметството, щяло да има среща в квартала с цел оказване на съдействие за узаконяване на къщурките. Очаквали се промени в закона и това нямало да бъде проблем. Така само след един креслив бунт 60 ромски семейства ще пият вода и ще заживеят в законни постройки след светкавичните гаранции на градоначалника.