Нищо, че д-р Елена Лазарова-Горанова бърка „ляво“ и „дясно“, съдът в Ямбол отново й гласува доверие като на експерт
11 Ноември 2012, Неделя
Продължава битката за справедливост, поведена от ямболията Диян Ганчев, за чиито премеждия „Десант“ разказа
Автор: Валентин Вълчев
преди няколко месеца в публикациите „Ямболският съд в защита на лекарска грешка” и „Интелектуална недостатъчност за 500 лева“.
Припомняме, че в началото на юни миналата година той е опериран заради тромбоза в дясната си бедрена артерия. Според епикризата, издадена от ямболската МБАЛ „Св. Пантелеймон”, където е извършена операцията, той е изписан в „добро общо състояние и първично заздравяла оперативна рана”.
Само няколко дни след това обаче мъжът започнал да се чувства зле и по-късно се принудил да търси специализирана помощ в софийски болници. В едното лечебно заведение му отказали повторна хирургическа интервенция, тъй като „първично заздравялата оперативна рана” била загноила, което пък създавало опасност да се стигне до ампутация на крайника. В другата клиника пък установили дефектиране на поставения в Ямбол байпас.
На едно от поредните съдебни заседания по случая Ямболският окръжен съд излезе с преценката, че като вещо лице отново трябва да бъде поканена д-р Елена Лазарова-Горанова. Същата дама стана печално известна с небрежността си, която лъсна в предишната направена от нея съдебномедицинска експертиза, където тя упорито бе объркала „ляво“ и „дясно“. Тази дезориентираност на съдовия хирург и главен асистент в Клиниката по съдова хирургия към Национална кардиологична болница в София очевидно не бе достатъчно основание за отвод на „специалистката“. Самата Лазарова-Горанова окачестви своята професионална небрежност като... „техническа грешка“.
В графата за настъпили усложнения в издадената на ищеца епикриза, ямболските лекари са вписали „не”, отричайки по този начин наличието на настъпилата тромбоза (т.е. запушване) на байпас.
За разлика от тях обаче, колегите им от известна столична болница, поела спешното лечение на Диян, са вписали коректно истинското състояние на пациента. Само че съдът в Ямбол така и не обръща внимание на това. Както и на мнението на д-р Веселин Василев от МБАЛ-Бургас, който в първоначалната медицинска експертиза посочва, че от документацията не се вижда да е установено усложнение.
Експертът, посочен като вещо лице – Лазарова-Горанова, коментира по този повод: „Закономерно, след време всеки байпас се запушва. Най-често периодът на тромбозиране варира между шест месеца и пет години след поставянето му. Нерядко обаче се наблюдава и ретромбозиране (запушване на оперирания участък) в първите 24 часа след операцията“.
Може и да съществува логическо сходство между изразите „най-често” и „нерядко“, но разглеждането едва ли не като тъждествени или пък като незначително близки такива периоди като „шест месеца и пет години” и „първите 24 часа” е меко казано абсурдно. Особено, ако се касае за предприемане на животоспасяващи действия от страна на лекари! Но нито експертът Лазарова-Горанова, нито пък съдия Ангелина Димитрова от съда в града край Тунджа очевидно не съзират каквото и да било противоречие в подобни твърдения.
Спешното лечение на Диян Ганчев все пак е проведено успешно в софийската клиника. Но остава да се извърши и спешно „лечение“ на Ямболския окръжен съд, което засега се очаква да бъде оказано от Бургаския апелативен съд, където предстои следващия път да се разглежда случая.
Най-лошото е, че сагата, която преживява ямболията, не е изключение. И май ще се окаже, че дори става въпрос за епидемия от синдром на придобита правова недостатъчност.