Шишковци се стяга за концерт, посветен на своя патрон
Малките певци към читалището в Шишковци жънат успех след успех по всички конкурси, в които участват
19 Ноември 2012, Понеделник
В двора на читалището, носещо името на българския художник, се намират и тленните му останки
Автор: Веселина Николова
През 1924 г., един велик българин решава да погостува на свой приятел от фронта (от Първата световна война) в китно село, разположено в подножието на кюстендилската котловина. Очарован от приказната природа и гостоприемството на местните, той се установява тук за дълго време. Селото се казва Шишковци, а човекът, влюбил се от пръв поглед в него, е художникът Владимир Димитров – Майстора.
Сред пасторалната идилия край Кюстендил той прекарва цели 28 години. Това е мястото, на което намира усамотение и твори. Тук се раждат много от неговите шедьоври, които го правят известен и търсен автор от световна величина.
Питайте и най-малките в Шишковци, кой е Майстора и те ще ви кажат – най-големият български художник. При това ще изрекат с гордост името на прочутия си „съселянин“.
Към днешната дата в Шишковци има няколко обекта, съхранени като културни паметници и свързани с живота и творчеството на Владимир Димитров Поппетров, както е цялото име на известния наш художник. Сред тях е и местното читалище.
То е създадено през 1919 г. от будни българи от различни социални прослойки, но обединени от любовта към изкуството и почитта към традициите. Кръщават културната институция „Наука“.
По това време дейността там се изразява преди всичко в театрални постановки, които се радват на небивал успех. Селото тогава е наброявало повече от 1000 души. След известно време, чрез дарения от местното население, се слага началото и на библиотечния фонд.
През 1972 г. е изградена нова сграда, която в чест на 90-годишнината от рождението на Майстора е именувана на него.
„Той за нас е не само патрон на читалището, той е светецът, огънчето на светилото, което и днес гори и всички се гордеем, че е избрал точно нашето китно селце. И най-вече с това, че в читалищния парк се намират тленните останки на Владимир Димитров – Майстора“, отбелязва Ваня Ризова, читалищен секретар.
Тази година се навършват 130 г. от раждането на великия български художник и всички дейци в културната институция очакват с притаен дъх тези дни да им одобрят проект, с който да финансират грандиозен концерт по този повод.
Предвидено е в него да вземат участие самодейни състави от цялата община и да бъдат поканени хора, имали удоволствието да се докоснат до Майстора.
Всяка година в негова чест се провежда кръжок по изобразително изкуство. В една от залите има и постоянна изложба с репродукции на картини на Майстора.
Най-голямата гордост и радост на местните хора е Детската певческа група, която изпълнява обработен фолклор. Години наред даровитите малки жители на селото жънат успех след успех на международни и национални конкурси. Вече са неколкократни първенци в детския фолклорен фестивал „Слънце иде“ например.
Като цяло тукашното духовно средище отбелязва всички големи национални и религиозни празници. Особена почит се отдава и на отколешните български традиции. В последните дни на септември т. г. в Шишковци за втори път се проведе фестивалът „Балканска черга“. Той събра стотици участници и гости от България, Сърбия и Македония.
„Целта на инициативата е да се покаже всичко истинско и българско, като произведение на изкуството от порядките на прабабите до тези, характерни за днешно време. Участие взеха и самодейните състави от региона, които изпълняват автентичен и обработен фолклор. Надяваме се тази традиция да се запази и занапред“ , каза Ваня Ризова.
В рамките на тридневния празник се проведоха и редица конкурси – за ръчно тъкани черги, майсторската традиционна скара, най-вкусни погачи, баници и зелници и... за най-пивка домашна ракия.
Уменията си демонстрираха и представители на различни традиционни занаяти от трите балкански страни.