От няколко години водя борба с бактерията Ешерихия коли.
Как може да се отърва от нея?
Татяна Кючукова, София
Това са фамилни чревни бактерии, назовани така на името на Ешерих. Те представляват болестотворни агенти, които обикновено предизвикват помътняване на урината и причиняват лоша миризма. Те стават причина за възникването на инфекции на пикочните пътища, които често са доста упорити за лечение, и заемат второ място по честота след инфекциите на дихателните пътища.
Предизвиканите от Ешерихия коли възпаления биват на пикочния мехур – цистит, на пикочопроводите – уретит, на бъбречното легенче – пиелит и т. н. Тези възпаления най-често се появяват в резултат на инфектиране (най-вече при жени), но нерядко се появяват на базата на предшестващи увреждания на пикочо-половата система; задължително при бъбречно-каменна болест, след урологични и гинекологични манипулации, поставяне на катетри и пр. Могат да се появят като усложнения и при диабет или при отслабване на имунната система (особено в случаите на лечение с имуностимулатори). Коли инфекцията е също така много често срещана и при бременни жени (40-60 %). При мъже тя е почти сигурен спътник при възпаленията на простатата – простатити, остри и хронични.
Характерни симптоми за колиинфекцията на пикочо-половата система са болки в слабините и поясната област – едностранно или двустраннно, с постоянен характер, чести позиви за уриниране с или без болка и парене, отпадналост, гадене и висока температура с типични втрисания. За отбелязване са още наличието на мътна и лошо миришеща урина, нощно уриниране, понякога и появата на кръв в урината.
Лечението задължително се извършва от лекари специалисти – уролози или нефролози. За съжаление, в последно време в това отношение голям проблем предизвиква явлението резистентност – т. е. различни модификации на Ешерихия коли станаха нечувствителни към лекарствата, особено ако възпалението се развива на фона на бъбречно-каменна болест или на анатомични увреждания.
Все пак съществува широка гама от антиинфекциозни медикаменти – антибиотици и химиотерапевтици, които обаче трябва да се прилагат само от лекари, особено при бременни! При много леки форми и като профилактика се препоръчват и някои билкови препарати – от мечо грозде, боровинки, хвощ и други. Профилактично против задръжката на урината добър ефект се наблюдава и от подходящата балнеотерапия в Хисаря, Горна баня и други лечебни курорти.
Болните, прекарали колиинфекция на пикочо-половата система, трябва да се контролират през 3 месеца в продължение на една година, а тези с повтарящи се (рецидивиращи) инфекции следва да се диспансеризират от нефролог.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев