Пароксимална диспнеа


22 Ноември 2012, Четвъртък


Интересувам се от повече подробности за т. нар. пароксимална нощна диспнеа


 и за начините за нейното преодоляване.

София Каратерзиева,
Ивайловград


Казано на български език, тази диагноза означава пристъпен задух. По същество представлява повърхностност, шумност, аритмичност и прекъснатост на дишането. На практика се наблюдава дихателна пауза с продължителност повече от 10 секунди, която се появява обикновено по време на сън.
Най-често това нарушение се среща при хипертоници и хора с наднормено тегло и метаболитен синдром. Обичайно диспнеата е съчетана със затруднена проводимост (обструкция) на горните дихателни пътища. Характерни за нея са шумното и неравномерно хъркане с периоди на спиране на дишането.

Допълнителни симптоми са намаляване на интелектуалните възможности, сутрешно главоболие, нарушения на потентността и лесна уморяемост през деня поради недоспиване. Налице са и нощни ритъмни нарушения на сърдечната дейност, поява  или влошаване на артериалната хипертония и сърдечна недостатъчност, белодробна хипертония и белодробно сърце. Съществува повишен риск от сърдечен инфаркт и инсулт.
Благоприятстващи фактори за появата на пароксималната диспнея са заболяванията в областта на носоглътката: болни сливици, полипи в носа, изкривявания на носната преграда, а също и някои нервно-мускулни и скелетни заболявания.

Характерна е т. нар. „реакция на събуждане“, изразяваща се в отваряне на горните дихателни пътища след силно изхъркване, с последващи пристъпи на дълбоко вдишване и сърцебиене. Това се дължи на патологични дразнения на дихателния център поради нарушения в съотношението между основи и киселини в кръвта, особено когато тя е претоварена с въглероден двуокис или с т. нар. кетонни тела (бета-окси-маслена и ацетоцетна киселини и ацетон).

Различават се коремна, атеросклеротична, диабетична, дихателна, сърдечна, уремична, токсична и мозъчна диспнеа.
Освен медикаментозно от специалисти, лечението може да бъде и консервативно – на съществуващите рискови фактори  (затлъстяване, изкривявания на носната преграда, изваждане на сливиците); редовен ритъм на съня, странично положение по време на сън и пр. В тежките случаи се предприема постоянно нощно обдишване с повишено налягане посредством специална маска.

Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев



В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки