Освен черен и червен хайвер, които са изключително полезни, но много скъпи и от тях могат да се възползват само много богатите хора, у нас се произвеждат още няколко рибни продукта. Рибният хайвер от местни риби например се намира на пазара в чист вид, но и разбит като пастет. Той се продава смесен с чесън и други добавки.
Рибната кайма е полуфабрикат от мляно рибено месо, сол, мляко на прах и прясна сланина. Произведена е от замразен океански сафрид. Почиства се от нехранителните съставки (глава, хриле, вътрешности). Така приготвената риба се смила на фалшмашини, при което от месото се отделят костите и кожата. След това се промива с питейна вода и се отцежда. То добива светъл, прозрачен цвят. Смесва се с 15 процента мляко на прах, 1,5 процента сол и 15 процента смляна сланина.
По съдържание на белтъчини, витамини и мазнини получената кайма не отстъпва на тази, приготвена от месото на топлокръвните животни. Слабата й страна е, че тя е малотраен продукт и се съхранява до 48 часа при температура от -2 до + 2 градуса по Целзий.
Рибната кайма е подходяща за приготвяне на панирани шницели, крокети, кюфтета, супа топчета. Може да се използва и като плънка за пълнене на пиперки, червени домати, за сарми, мусака и пр.
Рибен пастет се приготвя от осолена и изчистена сардина. Произведен при специална технология, пастетът има запазена хранителна стойност и вкусови качества на основна суровина. Полученият продукт има бежоворозов цвят, специфичен пикантно-солен вкус и аромат, както и богато съдържание на белтъчини, витамини и мазнини.
Преди десетилетия в България сякаш нямаше проблем с натрупването на костна маса у децата, защото организирано в училищата им се даваше рибено масло. Днес това толкова полезно за костната система масло е напълно забравено. То е за предпочитане като профилактика пред синтетичните форми на витамин D.
Родителите трябва да знаят, че е много полезно за децата, защото съдържа и Омега-3 и Омега-6 мастни киселини, както и много мастно разтворими витамини.
Най-оптималната доза за деца от 7 до 14 г. е приемането на 1 капсула рибено масло на ден.
Рибата и рибните продукти помагат за редица болести. При диабет например се препоръчва риба с орехи. Австралийски учени преди повече от 15 години доказаха, че редовното включване в менюто на това съчетание влияе благотворно върху действието на инсулина и на обмяната на веществата при диабетика, като предотвратява прогресирането на захарния диабет от втори тип.
Орехите и рибата се различават с повишеното си съдържание на полиненаситени мазнини. Специалистите твърдят, че диабетиците трябва да консумират поне 30 г ядки на ден и 3 пъти седмично по 250 г морски продукти. По този начин може да се подобри мастният състав на серума на кръвта при пациенти, страдащи от това заболяване. В комбинация тези природни дарове имат синергично действие, т. е. те взаимно се подпомагат в борбата с диабета.
Според професора от Харвардския университет д-р Джордан Блекбърн рибеното масло спира разпространението на метастазите на рака, тъй като усилва имунната система, като убива блуждаещите ракови клетки и им пречи за прикрепването към нови места. Витамин D, който е основен компонент на рибеното масло, при лабораторни условия забавя скоростта на нарастване на раковите клетки и намалява заболяванията от рак.
Най-добрият източник на този витамин са тлъстите морски и океански риби като сьомга, сардина, скумрия, тон, както и мляко с добавен витамин D. Но най-богатите източници в света са змиорките. Вирусолозите пък твърдят, че една от най-добрите профилактики против грипа е, когато на масата има риба от рода на сьомгите и червено вино, защото те съдържат вещества, които възпрепятстват размножаването на грипния вирус.