Как може да си помогна за лечението му с помощта на народната медицина?
Кина Бонева, Попово
Ревматизмът е заболяване, което има бактериален произход. Симптомите му се характеризират с температурни пристъпи, които продължават в различни периоди от време (от седмици до месеци) и често се повтарят. Другата неприятност е, че е възможно да се развият възпалителни процеси на ставите, сърцето, нервите, белите дробове и кожата. Това заболяване често се нарича остър ставен ревматизъм и за съжаление най-често се среща при деца от 5- до 15-годишна възраст. Най-често засегнати са коленните, лакътните и тазобедрените стави.
Друга особеност на това заболяване е, че ставните болки се местят, като обикновено започват от една става, след което затихват и обхващат друга. След подходящо лечение се получава пълно възстановяване на ставите, без никаква следа от заболяването.
Ревматизмът е инфекциозно алергично заболяване, което поразява съединителната тъкан.
Наблюдават се различни варианти на протичането му.
При децата например е по-тежко, отколкото при възрастните: ясно са изразени възпалителните изменения, по-често се наблюдава порок на сърцето.
За болните е препоръчително да спазват режим, да налагат с топло поразените стави и да приемат богата на витамини храна, като ограничават приема на сол, въглехидрати, силно кафе и чай.
Рецепта 1: Смесват се по 100 г коприва и корен от репей и 75 г девесил. 3 супени лъжици от сместа се поставят в емайлиран съд и се заливат с 3 супени лъжици студена вода. Вари се на тих огън под капак за 30 мин. Маха се от котлона и се прецежда. Разделя се на 4 части и се пие 1 час преди хранене.
Рецепта 2 (Димитрина Зарева, София): Сутрин на гладно се изпива една чаша прясно изцеден сок от моркови и зеле.
Рецепта 3 (Мина Динчева, София): 2 тубички боров вазелин се смесват с 1 пакетче сяра за пиене. Болното място се маже със сместа и след това се превързва с вълнено парче плат. Това се прави 15 вечери поред, след това се почива 5 дни и при нужда се повтаря.
Рецепта 4 (Борис Цветанов, Долна Оряховица): Счукайте 7 глави лук, сложете 25 г сол. С получената смес се налагат стъпалата на краката вечер и след 10-12 часа се маха. Процедурата се повтаря 3-4 пъти.
Има ли рецепти за приготвянето от билки на кремове или мехлеми за заздравяване на рани?
Весела Киселичкова, с. Равнец
Рецепта 1 (Мария Даскалова, с Дондуково; мехлем за открити рани): Необходими са 50 мл зехтин, 50 г пчелен восък, 25 г дъвка, 50 г тамян, 10 г новокаин на прах и 1 шепа цвят жълт кантарион. В цинков съд се слагат зехтинът и кантарионът и се варят 1 час на водна баня, след което течността се прецежда през марля и цедка. Добавят се дъвката, тамянът, новокаинът и предварително разтопеният пчелен восък. Всичко се обърква добре. Така приготвеният мехлем се съхранява в малки пластмасови кутийки в хладилника.
Рецепта 2 (Мария Асенова, с. Дондуково, мехлем за кървящи рани): Измиват се добре и се подсушават листа от мушкато. Налагат се върху раната с лицевата страна. Прави се превръзка.
Рецепта 3: (Мария Асенова, с. Дондуково, мехлем за кървящи рани): Смесват се по 30 г корени черен оман, живовлек, цвят от невен и жълт кантарион. 2 супени лъжици от тази смес се заливат с вряща вода – да се получи гъста каша. Още топла, тя се разстила върху марля и с нея се налага върху раната.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти