В отговор на вашите въпроси


В отговор на вашите въпроси
22 Ноември 2012, Четвъртък


Наскоро ми откриха ревматизъм.



Как може да си помогна за лечението му с помощта на народната медицина?

Кина Бонева,
Попово


Ревматизмът е заболяване, което има бактериален произход. Симптомите му се характеризират с температурни пристъпи, които продължават в различни периоди от време (от седмици до месеци) и често се повтарят. Другата неприятност е, че е възможно да се развият възпалителни процеси на ставите, сърцето, нервите, белите дробове и кожата. Това заболяване често се нарича остър ставен ревматизъм и за съжаление най-често се среща при деца от 5- до 15-годишна възраст. Най-често засегнати са коленните, лакътните и тазобедрените стави.

Друга особеност на това заболяване е, че ставните болки се местят, като обикновено започват от една става, след което затихват и обхващат друга. След подходящо лечение се получава пълно възстановяване на ставите, без никаква следа от заболяването.
Ревматизмът е инфекциозно алергично заболяване, което поразява съединителната тъкан.

Наблюдават се различни варианти на протичането му.
При децата например е по-тежко, отколкото при възрастните: ясно са изразени възпалителните изменения, по-често се наблюдава порок на сърцето.
За болните е препоръчително да спазват режим, да налагат с топло поразените стави и да приемат богата на витамини храна, като ограничават приема на сол, въглехидрати, силно кафе и чай.

Рецепта 1: Смесват се по 100 г коприва и корен от репей и 75 г девесил. 3 супени лъжици от сместа се поставят в емайлиран съд и се заливат с 3 супени лъжици студена вода. Вари се на тих огън под капак за 30 мин. Маха се от котлона и се прецежда. Разделя се на 4 части и се пие 1 час преди хранене.

Рецепта 2 (Димитрина Зарева, София): Сутрин на гладно се изпива една чаша прясно изцеден сок от моркови и зеле.

Рецепта 3 (Мина Динчева, София): 2 тубички боров вазелин се смесват с 1 пакетче сяра за пиене. Болното място се маже със сместа и след това се превързва с вълнено парче плат. Това се прави 15 вечери поред, след това се почива 5 дни и при нужда се повтаря.

Рецепта 4 (Борис Цветанов, Долна Оряховица): Счукайте 7 глави лук, сложете 25 г сол. С получената смес се налагат стъпалата на краката вечер и след 10-12 часа се маха. Процедурата се повтаря 3-4 пъти.


Има ли рецепти за приготвянето от билки на кремове или мехлеми за заздравяване на рани?

Весела Киселичкова,
с. Равнец


Рецепта 1 (Мария Даскалова, с Дондуково; мехлем за открити рани): Необходими са 50 мл зехтин, 50 г пчелен восък, 25 г дъвка, 50 г тамян, 10 г новокаин на прах и 1 шепа цвят жълт кантарион. В цинков съд се слагат зехтинът и кантарионът и се варят 1 час на водна баня, след което течността се прецежда през марля и цедка. Добавят се дъвката, тамянът, новокаинът и предварително разтопеният пчелен восък. Всичко се обърква добре. Така приготвеният мехлем се съхранява в малки пластмасови кутийки в хладилника.

Рецепта 2 (Мария Асенова, с. Дондуково, мехлем за кървящи рани): Измиват се добре и се подсушават листа от мушкато. Налагат се върху раната с лицевата страна. Прави се превръзка.

Рецепта 3: (Мария Асенова, с. Дондуково, мехлем за кървящи рани): Смесват се по 30 г корени черен оман, живовлек, цвят от невен и жълт кантарион. 2 супени лъжици от тази смес се заливат с вряща вода – да се получи гъста каша. Още топла, тя се разстила върху марля и с нея се налага върху раната.

Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти




В категории: Здраве , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки