Миролюб Столарски за малко да получи 2,6 милиона лева от Фандъкова
23 Ноември 2012, Петък
В трите най-големи града – София, Пловдив и Варна, градският транспорт е пред фалит. Как стана така?
Автор: Илияна Христова
Не минава ден без Бойко Борисов да се похвали пред някоя камера как поколенията ще го запомнят със строителството на магистрали. Има обаче и други поводи, с които ГЕРБ ще остане в историята. Като поразиите в градския транспорт например. В трите най-големи селища на България – София, Пловдив и Варна, ключови дружества, които обслужват линиите, са пред фалит. В столицата и край морето автобусите всеки момент може да спрат, а под тепетата - вече изключиха двигателите. Носи се мирис, но не на нафта, а на далавера.
“Няма опасност столичният градски транспорт да загуби част от автобусите си. Има трудности, но няма информация за спиране на возила”, заяви в началото на седмицата кметът на столицата Йорданка Фандъкова.
Какви са всъщност “трудностите”, загатнати от нея? Те идват от факта, че общинското дружество "Столичен автотранспорт" виси с 13.2 млн. лв. дълг към застрахователната фирма “Алианц”. Борчът е по финансов лизинг на 35 автобуса.
Ведомството на Фандъкова дължи още и 80 млн. лв. на Центъра за градска мобилност. Нарастването на дължимите суми в този случай не се обяснява само с грешно счетоводно планиране, но и с един чисто финансов трик, в полза на общината. Която по този начин увеличава финансовите си активи и (за сметка на непогасените кредити) трупа рейтинг пред оценяващите кредитни агенции.
Преди два месеца пък друг скандал разтърси из основи столичния транспорт. Оказа се, че на фирмата “Карат C”, чийто собтвеник е близкият до ГЕРБ бизнесмен Миролюб Столарски, е била грешно начислена дължима лихва. Фандъкова за малко да му плати 2.6 млн. лв., вместо дължимата сума от само 631 хил. лв. Сега тя иска уволнения на подчинените си, които направили грешно изчислението.
Но дали става дума за неволна грешка? За да отговорим, трябва да се върнем в 2008 г. Тогава медиите публикувава секретен разговор между зам.-кмета на София Велизар Стоилов и шефове на транспортни фирми. Раздумката имаше за цел да разпредели линиите и стана ясно, че процедурата тече на тъмно, нечестно. Стоилов парцелираше пазара и увещаваше бизнесмените да се съгласят. В хода на разговора той заяви, че предложението му е договорено с “най-високото място”.
След скандала Стоилов подаде оставка. Но фирмата на Столарски сключи договор с общината. После кметството натрупа задължения и той поиска разваляне на договора и неустойка.
Според мнозина, най-високото място, визирано от Стоилов тогава, е това на столичния кмет, заемано от днешния премиер Бойко Борисов.
“Десант” описа подробно преди няколко броя проблемите в града под тепетата. Компанията „И Еф Джи лизинг” конфискува в началото на ноември автобусите на дружеството “Градски транспорт”, тъй като то не плаща вноските по лизинга им. В XXI век квартали от втория по големина български град останаха без транспортна връзка до центъра. Хора закъсняваха за работа, по спирките настана хаос, за капак служителите на фирмата решиха да стачкуват.
Собственикът на “Градски транспорт” Ангел Батаклиев хвърли вината върху общината, която не плащала пълния размер на субсидите и имала ред други прегрешения по договора. Кметът Иван Тотев контрира, че бизнсменът не си върши работата. Взаимните обвинения не са нови, пловдивчани ги наблюдяват от доста години. Спорещите страни творят глупост след глупост, за сметка на гражданите.
Но драмата е породена от един друг проблем, който често се забравя във всекидневните препирни. Къде се е чуло и видяло обществения транспорт да е поверен единствено на частни фирми? В Пловдив е така. Общинското дружество “Градски транспорт” бе приватизирано през 2006 г.
Нека пак върнем лентата назад. Около 2005 г. автобусната фирма е в окаяно състояние. Вместо да я оздрави, общината я продава. Летят се обещания за инвестиции, нови возила, работни места. Вместо това проблемите се задълбочават и през 2008 г. собственикът Ангел Батаклиев увеличава капитала на дружеството. Делът на Община Пловдив намялява от 33 на 3 процента. Той вини кметството в грехове, то препраща топката към бизнесмена.
Кой прав, кой крив ще се разбере в бъдеще. Днес обаче Пловдив не само е без част от автобусите си. Но няма и как да си ги върне. Приватизацията е лишила града от възможност да ръководи обществения си транспорт.
Батаклив е социалист, бе общински съветник от БСП. Попарата бе надробена доста преди ГЕРБ да дойде на власт, но ситуацията показва, че партията на Борисов не можа да реши проблемите.
Транспортната драма във Варна е достойна за скеч. Общинското дружество “Градски транспорт” дължи 1 млн. лв. неустойка на друг превозвач – частната “Транстриумф”.
Дългът възникна заради развален договор между двете фирми по време на управлението на ГЕРБ. Но никой от управляващата партия не знае как, защо и откъде се е появила неустойката. Най-малко пък знае как ще се платят парите.
Историята започва през пролетта на 2010 г. “Родната полиция” тръшва на земята лидерът на БСП-Варна и председател на общинския съвет Борислав Гуцанов. Арестът е заради далавери в “Градски транспорт” ЕАД.
ГЕРБ кръщава акцията “Медузи” и обещава, че ще оправи бакиите във фирмата.
Година по-късно управляващата политическа сила има мнозинство в общинския съвет, а кметът – Кирил Йорданов, вече е гербер. Взема се решение Варна да кандидатства с проект за интегриран градски транспорт пред ЕС.
Колкото повече линии обслужва общинската фирма, толкова по-голяма може да бъде спечелената сума. Затова съветниците от ГЕРБ решават да изкупят “Транстриумф”, която също обслужва част от линиите в града.
Кирил Йорданов се пази от изявления по сделката, но администрацията му трескаво работи за нея.
Говори се за многомилионен заем, с който да се извърши покупката. “Транстриумф” е собственост на Антраник Шакариян. През март 2011 г. фирмата купи нови автобуси и лично Борисов ги освети. Шакариян няма против сделката с “Градски транспорт”.
В един момент се оказва, че общината ще кандидатства за по-малка сума, придобиване на “Транстриумф” не е нужно. В публичното пространство изплува клаузата с неустойката. Всички в ГЕРБ се правят, че не знаят. Най-невъзмутим е кметът Йорданов. На топа е хвърлено ръководството на “Градски транспорт”.
Общинската фирма няма пари да погаси дълга, а частната плаши с протести. Варна почва да прилича на Пловдив и скоро към тях може да се присъедини и София.