На много от спирките под тепетата са разлепени образите на наши будители и всеки може да напише какво знае за тях, за да докаже, че не са забравени
27 Ноември 2012, Вторник
В Деня на народните будители – 1 ноември, в интернет се появи нова страница, носеща надслов „Пробуждането на България“.
Автор: Камен Христов
Нейните създатели не са посочили имената си, фокусирайки цялото внимание на виртуалните посетители върху идеята си: „Това е страница с мисия. И съвсем не е поредната фен група, нито е свързана с кауза или известна личност от съвремието. Тук сме, за да напомним за тях, за бащите си. Обаче не за тия, физическите, а за духовните отци. За всички онези, които са дишали с мисълта за България. За тях – лудите, различните и странните българи, посветили живот и дело за поробеното наше племе”.
Родолюбивият портал е публикувал десетки плакати с образите на Паисий Хилендарски, Софроний Врачански, Георги С. Раковски, Васил Левски, Любен Каравелов, Иван Вазов и още много други наши възрожденци, писатели, общественици. Те са оформени като семпли некролози, които всеки може да изтегли във версия за печат.
Скръбната вест за Васил Априлов, увенчана с държавния герб, съобщава например: „165 г. без нашия будител. Той посвети живота си на България и българите. Възроди просветата и културата. Не можем и няма да го забравим!”. Авторите на инициативата призовават хората да размножат и разлепят тези листовки в родните си градове и села, да ги раздават на хората или просто да споделят снимките им в социалните мрежи.
Съществува и вариант със снимките на будителите, на които с големи букви пише „Забравен? Напиши кой е и какво знаеш за него”.
Техни версии, разпечатани на хартия, бяха разлепени по спирките на градския транспорт в Пловдив. Под тях десетки незнайни ръце са дописали с химикалки рождените дати на родолюбивите ни предци, кога са починали, какво са оставили след себе си. На спирката на бул. „Македония” в пловдивския квартал „Кючук Париж“ върху малкия плакат на Иван Вазов с очевидно женски почерк е описана кратко биографията му, като друг човек е добавил под нея: „Велик, велик, велик писател!”.
„Казват, че децата не ги помнят. Те не ги знаят, та да ги запомнят! А за това сме виновни всички ние – и родители, и учители”, коментира пловдивчанинът Атанас Динков. Истината е, че във всяко поколение, младо или старо, има образовани, интересуващи се хора, има и неграмотни простаци – добавя друг негов съгражданин.
Анонимен доброволец споделя, че лично той е направил 30 копия, с които се е включил в инициативата. „Но има такива, които разпечатаха и разпространиха по 200 копия. Не хваля моите приятели – те дори предпочитат анонимността. Просто искам да повярвате в това как едно просто действие може да предизвика добри и красиви неща”, обяснява будният гражданин.
А авторите на инициативата допълват думите му, подчертавайки: „Не се нуждаем от повод да се гордеем с тези, запазили ни като народ и дух. Заради тях все още пишем България с главна буква”.