Масло от черупчестия плод забавя развитието на атеросклерозата
Автор: проф. Христо Мермерски
Ядките на ореха са изключително богати на мазнини (68-74 процента), белтъчини (12-15 процента) и въглехидрати (11-13, 5 процента). Тяхната хранителна стойност е толкова висока, че само 100 г ядки осигуряват дневната потребност на организма от мазнини и 16 процента от необходимите белтъчини.
Те притежават ценни за човешкия организъм минерални соли. Особено богати на витамин С са младите, зелени плодчета на ореха. В тях има още каротин, РР, В1 и др. В ядките се съдържа още и етерично масло, което придава специфичния им вкус.
Листата на ореховото дърво също имат високо съдържание на витамини – С, В, Р и провитамин А. Затова намират широко приложение в медицината при възпаление на венците, кожни заболявания, гнойни рани, за подобряване на храносмилането, против глисти, за възбуждане на апетита и др.
Всичко в орехите – белтъците, мазнините, въглехидратите, витамините, минералните вещества – се намират в идеално съчетание за усвояване от човешкия организъм. Затворени в здрава черупка, те дълго време запазват хранителните си и лечебни свойства.
Фосфорът и магнезият, влизащи в състава на орехите, поддържат нормалното функциониране на клетките на мозъка, а калият, желязото, сярата, цинкът и медта защитават сърцето, кръвоносните съдове и нервната система. Полиненаситените мастни киселини, чието съдържание е много високо в неговите ядки, помагат за понижаване на холестерола в кръвта.
По количество на полезните вещества орехът няма равен на себе си в растителния свят. Например съотношението на линолевата и линоленовата киселина в него, тези най-ценни за организма ни полиненаситени мастни киселини, е 5:1 – точно такова, каквото се препоръчва за здравословно хранене.
За да помогнем на мозъка и сърцето, да подобрим паметта си, за да се избавим от безсънието и неврозите, за да поддържаме нормално кръвно налягане, както и да укрепим имунитета, диетолозите съветват всеки ден да се ядат по 30-40 г орехи. Те са полезни и при заболявания на стомаха и червата, както и за черния дроб, бъбреците и далака.
Магнезият пък действа успокояващо и ни помага да свалим напрежението и да се отпуснем. Затова с шепа орехи спокойно можем да заместим сутрешната или следобедната си закуска. Но хората с наднормено тегло трябва да внимават с употребата на орехови ядки, тъй като в 100 г се съдържат 450-500 килокалории. Пълните хора трябва да приемат не повече от 30 г на ден.
Ядката складира в себе си голямо богатство от витамини, минерали, биоактивни и есенциални хранителни вещества.
Орехите пречистват кръвоносните съдове и предотвратяват атеросклерозата, благодарение на антиоксиданта витамин Е. От друга страна, ненаситените мастни киселини от типа Омега-3 помагат за понижаване на лошия холестерол и пречат на окисляването му от свободните радикали. В крайна сметка се предпазваме от инфаркти и инсулти.
Доктор Регина Науман доказва, че ядките на ореха имат силно изразено противораково действие. Те съдържат в голямо количество елагова киселина, една фенолова киселина, която през последните години се радва на огромен успех сред учените онколози. Тя се свързва с канцерогенните вещества като полициклични ароматични въглеводороди и по този начин ги обезврежда. В този процес е 300 пъти по-ефикасна от другите фенолови киселини. Освен това стимулира образуването на антитоксичните ензими. Може да спре развитието на рак на хранопровода, на белите дробове и кожата.
Ореховото масло също е много полезно. То забавя развитието на атеросклерозата. Защитава организма от лъчево въздействие, включително и от рентгеновите лъчи. Защитава здравите тъкани от туморни метастази и ускорява епителизацията на тъканите при изгаряния. Приема се вътрешно при затлъстяване, исхемична болест на сърцето, чернодробни заболявания, като слабително и диуретично средство.