Фалшив подпис и изтрити записи в офертите за „Щастливеца“
Продажбата на ресторант „Щастливеца“ отвори кутията на Пандора във Велико Търново и май няма да завърши щастливо
03 Декември 2012, Понеделник
Нередности около продажбата на култовия общински ресторант във Велико Търново нажежиха страстите в града
Автор: Здравка Христова
Председателят на Великотърновския общински съвет Николай Ашиков (ГЕРБ) прикри документно престъпление с нагла лъжа. Позорната случка се разигра преди няколко дни на заседанието на специализираната комисия „Антикорупция" в местния парламент на старопрестолния град.
Проблемът възникна в края на септември, когато в ОбС беше депозирано инвестиционно предложение от името на фирма „Христов" ЕООД за покупката на общинския дял в най-култовия ресторант и туристическата спалня до него на стойност 1,7 млн. лв. Наемателят на заведението „Щастливеца" и съсобственик в сградата – бизнесменът Вилислав Димитров, също беше депозирал искане за откупи общинския дял от 94 %, но само в ресторанта.
Графологична експертиза показа, че подписът на собственика на фирма „Христов" е фалшифициран. Самият той заяви, че не е внасял инвестиционното предложение, нито пък има каквото и да е било намерение да купува общински имот, защото фирмата му от две години не извършва търговска дейност и е в затруднено финансово положение.
Тогава шефът на търновските сенатори Николай Ашиков заяви, че ще изиска записа от охранителните камери в Центъра за обслужване на клиенти в Община Велико Търново, където е било входирано инвестиционното предложение с доказано фалшифицирания подпис. Куриозното в случая е, че ОбС гласува продажбата на общинския дял, след като преди това бяха направени цели шест пазарни оценки на имота.
Разликата между най-ниската и най-високата от тях бе 54 хил. лв. Накрая със свое решение старейшините определиха коренно различна сума като цена на общинския дял – 489 691 лева и 20 стотинки. Целият този цирк породи в общественото пространство сериозни подозрения за корупция и подхвърляне на рушвети.
В крайна сметка шефът на комисията „Анкикорупция" адвокат Николай Илчев (БСП) се самосезира и предложи с решение на ОбС казусът да бъде предаден на прокуратурата и тя да разследва случая с фалшифицирания подпис на кандидат-инвеститора и опетненото име на местния парламент.
Антикорупционната комисия вече е заседавала пет пъти, но накрая стигна до извода, че няма доказано престъпление. „Нищо не можахме да видим на камерите. Срокът на записа е изтекъл и той е изтрит. Няма доказана корупционна практика“ – обяви председателят на ОбС Николай Ашиков по повод проверката кой е входирал предложението с фалшифицирания подпис. Казусът остава морален, обобщи той и призова съветниците да не го използват за насаждане на партийна омраза или за разчистване на вътрешнопартийни дрязги.
Проверка на „Десант“ показа, че действително записите са изтрити, но пък никой не ги е искал да ги гледа. Видеонаблюдението се извършва от слючилата договор с Общината за тази дейност охранителна фирма „Артком“. По закон действително записите се пазят 30 дни и камерите са настроени така, че след като мине този срок автоматично започва изтриване на най-старите, обясниха от компанията и потвърдиха, че никой не им е поискал да му предоставят записи от края на месец септември – нито кмета, нито председателя на Общинския съвет, нито прокуратурата или пък полицията. Излиза, че Ашиков нагло е излъгал.
Необясним е и фактът, че самата прокуратура не се е самосезирала досега за скандала около продажбата на общинския дял в култовия ресторант.