Джакпотът в плен на невалидни фишове


Джакпотът в плен на невалидни фишове
Техническа грешка или умишлена намеса могат да провалят надеждите на хората, които чакат печалби от тотото
09 Декември 2012, Неделя


Компютърна грешка, засечена в Шумен, може да застраши изплащането на печалбите от тотото

Автор: Георги Ваташки

През последните години стана нещо нормално от време навреме в обществото да се генерира истерия покрай поредния милионен джакпот в игрите на спортния тотализатор. В условията на криза много българи пускат фиш с надеждата за по-добър живот. Тя обаче често се оказва твърде измамна.

В редакцията на „Десант“ се получи сигнал от наша читателка от Шумен за нарушения в тото пункт в града. Благодарение на своя опит като дългогодишна служителка на тотализатора, тя забелязала, че фабричният номер на отрязъка от фиша й не отговаря на номера при въвеждането му в компютърния терминал на тотопункта. Тя се обърнала към касиерката, обработваща данните, с молба за повторно да й приеме фиша. Този път всичко изглеждало наред, но служителката все пак споделила откровено с нашата читателка, че подобни неща не случват за първи път в този пункт.

Ще поясним за хората, неизкушени от тотоманията, че всеки фиш притежава 10-цифрен  номер. Той започва с две числа, които удостоверяват времето и мястото, където е пуснат залогът. В конкретния случай с нашата читателка от Шумен, те не са съвпаднали с въведените за фиша цифри, което естествено прави фишът невалиден.

Екип на „Десант“ се опита да разбере дали това е само техническа грешка, или в провалянето на залога има умисъл. За целта се свързахме с централата на Български спортен тотализатор в столицата, откъдето троснато ни прехвърлиха към дирекцията си във Варна, която отговаряла за тотото в Шумен и региона. От тотализатора в морската столица надълго и нашироко ни заразпитваха в опит да разберат „кой точно е подал сигнала“ и след като удариха на камък ни препратиха вече към поделението си в Шумен.

Така попаднахме на Мария Сидерова, за която ни беше казано, че се занимава с компютърната мрежа на тотото в областта. Тя ни увери, че не запозната със случая и веднага ще прати техник да провери всичко на място. И тази служителка в системата на тотализатора  също призна, че това не е първият подобен пример. Същата ситуация с манипулация на номерата на фишовете се била получила и през лятото, а последната такава некоректност била регистрирана само преди месец.

Все пак Сидерова увери, че всъщност това, че има разминаване в цифрите на номера на подадения фиш, не би трябвало да създаде проблем на късметлиите да си получат евентуалната печалба. „По-важни са двата отрязъка на фиша, които отиват в специален трезор във Варна“. 

Формулярите, които попълват хората, разчитащи на късмета да ударят шестица от тотото, се химизират, което спомага да се определи дали фишът, за който се твърди, че е печеливш, не е фалшив. На дискетите пък, които се записват в тото пунктовете, се правят копия, за да се гарантира, че информацията от тях няма да се загуби. Ако все пак се случи да се затрият  данните и от двете дискети, информацията се взима от конкретния тото пункт. Самите залози  се проверяват ръчно само от членовете на комисията, която следи тегленето на тиража и единствена има ключ за касата с фишовете. 

Въпреки тези пространни обяснения обаче, така и не става ясно как ще бъде признат за редове фиш, чийто фабричен номер не отговаря на този, въведен в системата. И какво гарантира, че печалбата ще бъде изплатена без проблем на щастливеца, ако джакпотът е „уцелен“ тъкмо с такъв фиш?! От прекия контролиращ орган на БСТ – Държавната комисия по хазарта, ранно защо отказаха коментар по този казус.

Ще припомним, че манипулирането на фишовете и числата, които се изтеглят, не е нещо ново за тотализатора. Преди няколко години например се „паднаха“ едни и същи числа в два последователни тиража, а през 2010 г.  пък никой не си потърси рекордната печалба от близо 5 милиона лева. Затова не е чудно, че в обществото не спират да витаят съмненията, че постъпилите в различните тиражи пари се прибират от правителството, за да кърпи с тях бюджета или да бъдат финансирани близки до властта бизнесмени. Та не говори ли тъкмо за това светлият пример с бившата шефка на тотализатора Ирена Кръстева, която след напускането си на този пост изведнъж се превърна в медиен монополист, купувайки телевизии и вестници на килограм.



От Българския спортен тотализатор се измъкват с мъгляви обяснения

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки