Априлци празнува Деня на сланината... и греяната ракия
Десетки традиционни и новаторски гозби и мезета от и със сланина могат да се видят в Деня на сланината и греяната ракийка
11 Декември 2012, Вторник
Много от храните, които до скоро се приемаха като вредни за хората, днес се препоръчват като полезни.
Автор: Веселина Николова
Една от тях е сланината. И макар по-голяма част от европейците да я отбягват, защото тя е концентрирана мазнина и е много калорична, през последните години се доказаха и редица ползи от нея, сред които, че регулира нивото на холестерол в кръвта и участва в строежа на клетките в човешкия организъм.
Ако тръгнете из балканските селца обаче и разпитате хората, кое е най-доброто мезе за домашната ракийка или пък за чаша червено вино, две мнения няма да получите.
Защото на балканджиите най им се услажда блажната сланинка.
В едно такова старопланинско градче, разположено в подножието на връх Ботев и недалеч от връх Марагидик, вече няколко години си правят празник на сланината и греяната ракийка. Градът, както може би повечето от вас се досетиха, е Априлци.
А вече традиционният панаир тук се организира в деня на Месни заговезни (който се отбелязва всяка година 40 дни преди Великден). Инициативата пък е на едно от местните читалища - „Светлина - 1895“.
През 2012 г. празникът протича в края на февруари. Освен изложба на всякакви гозби със сланина, домакините отпускат въображението си и грижливо приготвят освен традиционните бабини манджи и мезета и доста интересни неща като балканджийски цървул от свинско филе, наложник, гушки, пишмер, баница с праз и сланина и десетки видове мезета от резенчета от вкусното мезе, овкусено с различни подправки.
Само че какво е едно мезе без ракийка, затова своеобразният събор протича и с конкурс за най-блага греяна ракийка.
На площада се изкарват скари и други помощни средства, където претендентите запичат тънки резени сланина, които след това овалвал обилно в червен пипер и пред очите на всички гости загряват малко домашна сливова или гроздова.
Всички участници и гости се прибират вкъщи освен със зачервени бузки и пълни кореми, и с една добра емоция и поздрави за отличната си продукция. Победителят пък отнася и голямата награда – обикновено това е живо прасенце.
„Още по-интересна програма за напиращата вече 2013 г. трескаво подготвя ръководството на НЧ „Светлина – 1895“ от няколко дни.
Преди това обаче априлци ги очакват два големи коледни празника на 16 и на 23 декември“, казва Радостина Маринова, помощник-библиотекар към културната институция.
По думите й стана ясно, че и за децата на възрожденското градче ще има големи изненади и много положителни емоции, а духовното средище ще продължи да работи за съхраняването на българските традиции и дух.