След земетресението на 22 май 2012 г. и последващите трусове домът ни пострада и коминът беше частично разрушен.
Живеем на първия етаж в съсобствен недвижим имот, къща на два етажа.
В деня, в който решихме да направим ремонт, се оказа, че вратата от коридора на моя, първия етаж, която води към покрива, е зазидана с тухли откъм моята външна страна. Друг достъп до покрива няма по проект. Собственикът на втория етаж не разреши строителният работник, който бяхме наели, да извърши ремонта да се качи до покрива.
С помощта на стълба един от работниците и аз се качихме на покрива на 30 октомври 2012 г. Установихме, че отворът на комина е затапен, отвор вече няма и целият покрив е покрит с керемиди. През това време съсобственикът на имота се обади до МВР, дойдоха два полицейски автомобила, 4-5 полицаи и ни казаха, че нямаме право да се качваме на покрива, тъй като той е собственост на притежателя на втория етаж, който не разрешава да се преминава през неговите стълби.
На следващия ден подадохме заявление до МВР за съдействие, но ни бе отказано. Пуснахме жалба до Районна прокуратура – Перник, оказа се, че не е тяхна работа. След това жалба изпратихме до Община Перник и до РДНСК. От Общината направиха констативен протокол, че нямаме достъп и до покрива.
Времето обаче вече е студено, а ние сме възрастни хора – към 80-годишни, и не можем да живеем без отопление, а освен на дърва, няма с какво друго да се топлим алтернативно, тъй като ел.инсталацията ни е стара, а и получаваме минимална пенсия. Към коя институция трябва да се обърнем, за да ни се разреши да си оправим комина?
Йордан Стоев Костадинов, Перник
Във вашето изложение се твърди, че сте съсобственик заедно с лицето, обитаващо втория етаж на сградата, в която живеете. Съгласно чл. 30, ал. 2 от Закона за собствеността (ЗС) частите на съсобствениците се считат равни до доказване на противното. Следователно вие и вашият съсобственик би следвало да притежавате една втора идеална част от посочения имот.
Чл. 31, ал. 1 от ЗС разпорежда, че всеки съсобственик може да си служи с общата вещ съобразно нейното предназначение и по начин да не пречи на другите съсобственици да си служат с нея според правата им. Следователно би трябвало съсобственикът ви да ви осигури безпрепятствен достъп до покрива. Нещо повече, когато общата вещ се използва лично само от някои от съсобствениците, те дължат обезщетение на останалите за ползата, от която са лишени, от деня на писменото поискване (чл. 31, ал. 2 от ЗС).
Правилно сте се обърнали към общината и РДНСК за разрешаване на проблема. За съжаление не споменавате дали РДНСК е предприела някакви действия по жалбата ви. Безспорно е, че трябва да ви бъде осигурен достъп до покрива – такъв, какъвто е имало по-рано. Но това зависи от последващите действия на органите на строителния контрол, които разполагат с необходимите правомощия.
Дотогава, имайки предвид тежкото ви социално положение, ви препоръчваме да се обърнете към Агенцията за социално подпомагане с искане за предоставяне на помощ за отопление. Съгласно Закона за социално подпомагане единият от способите за осъществяване на социалното подпомагане е чрез предоставяне на помощи в пари и/или в натура за задоволяване на основни жизнени потребности на гражданите, когато това е невъзможно чрез труда им и притежаваното от тях имущество.
Социалните помощи допълват или заместват собствените доходи до основните жизнени потребности или задоволяват инцидентно възникнали потребности на подпомаганите лица и семейства. Те се получават от лица, след като са изчерпани всички възможности за самоиздръжка и за издръжка от лицата, които са задължени да се грижат за тях. Социалните помощи са месечни, целеви и еднократни. Те се отпускат след преценка на: доходите на лицето или семейството, имущественото състояние, семейното положение, здравословното състояние, трудовата и учебната заетост, възрастта и други констатирани обстоятелства.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат