Ако великотърновци си вземат компаньон от приют, трябва да си подсигурят и договор за покупко-продажба
16 Декември 2012, Неделя
Куриозна наредба въвежда непосилни изисквания към стопаните на четириногите в старопрестолния град
Автор: Здравка Христова
Компаньонка вече не е само закодирано название на високо платена улична труженичка или манекенка на повикване за секс услуги. Конкуренция на тези дами вече ще правят домашните кучки и котарани във Велико Търново. Това бе регламентирано от незнайна общинска чиновничка в старопрестолния град в сътворена от нея наредба, в която домашните любимци, отглеждани в градските жилища или пък в селските дворове вече се зоват гордо... животни-компаньони.
Дефиницията в предложения за обществено обсъждане нормативен акт, който предстои да бъде гласуван от местния парламент, гласи: „Животни-компаньони“ са животни, които се отглеждат в домакинствата или от интерес към животното”. За да се легитимира един стопанин като законен притежател на животно-компаньон, той трябва да притежава и представя през съответните органи: договор за покупко-продажба от търговски обект, развъждач (лицензиран или без кетап), приют, изолатор, други физически и юридически лица, или пък договор за дарение или митнически документи за внос от чужбина. Ако домашният любимец е прибран от улицата, милозливият му собственик трябва да има регистрационен документ за... придобиване на безстопанствено животно.
Не става ясно откъде може да се вземе такава тапия в случаите, когато отзивчиви родители спонтанно отстъпят пред двата реда сълзи и сополи на децата си, настояващи да приберат в къщи за компаньон бездомно коте или кутре. Новата разпоредба повелява хотелите за такива животинки, училищата за тяхната дресура и приютите за безстопанствени кучета да не се разполагат в жилищни сгради. Тя задължава стопаните да осигуряват храна, вода, редовни разходки и ветеринарно-медицински грижи на компаньоните си, както и да ги опазват от кражби.
Когато собственикът не е в състояние да отглежда новородените или да им намери осиновители, в срок от 2 месеца от раждането им трябва да ги настани в приют, а кучетата задължително да се кастрират, ако здравословното им състояние позволява. Тази процедура май ще се размине на котките, тъй като за тях няма подобно разпореждане. Забранява се отглеждането на домашни любимци на открити тераси и балкони и в гаражи. Не може да се гледат и във входа на блока, ако за това няма изрично писмено съгласие на съседите, взето на общо събрание.
Наредбата за домашните любимци въвежда екзистенц минимум за жилищна площ – поне 6 квадратни метра за котка и дребноразмерна порода куче, а за големите животните над 25 кг – най-малко 10 квадратни метра. За всяко следващо животно трябва да се осигури същата площ. Така на практика в панелна гарсониера вече ще е противозаконно да се живее с повече от една писана или лаещо четириного. За кучето на двора пък се предвижда норматив от най-малко 5 метра тел или въже, на които то да е вързано. И ако всичките тези грижи не се полагат за домашния любимец, пардон – компаньон, общинските власти просто ще го изземат от недобросъвестния му стопанин и той ще бъде накаран да плаща за издръжката му в приюта.
Глобата за собственик, чието куче е ухапало друго животно, ще е 200 лева, а ако това се случи с човек, санкцията нараства на 500 лв., пише още в общинската наредба на Велико Търново. В нея няма и думичка за умъртвяване на злонравното куче. Но пък при повторен инцидент, глобата се удвоява. Така излиза, че ако неговият господар е по-заможен и плащането не събаря бюджета му, песът ще може да си хапе на воля. Кой обаче ще събира средствата от паричните наказания наредбата обаче не посочва.