От години не мога да се отърва от мазоли. Принуден съм да си купувам само меки обувки, с които пък краката ми измръзват.
Как се премахват тези болезнени израстъци с помощта на природни средства, така че да не се появяват отново?
Герасим Христов, Етрополе
Мазолите се образуват след продължителен натиск върху кожата, разположена над кост без достатъчно подкожна тлъстина. Те биват меки и твърди.
Причина за появата на твърдите мазоли обикновено е притискането или триенето на обувките върху някоя издадена част на стъпалото. Колкото и неприятни да са, те са защитно средство на организма.
Меките пък се образуват по същия начин, само че между пръстите, където кожата е постоянно влажна, а най-честата причина са пак обувките, които натискат пръстите един в друг. Така се образува болезненото кожно уплътнение, което се размеква под влиянието на потта.
Не само тесните обувки, но и тесните чорапи стават причина за образуването на мазоли. Тесните чорапи у децата събират пръстите и изменят вида на стъпалото, следствие на което основата на палеца изпъква. Чорапите трябва да бъдат с един сантиметър по-дълги от стъпалото и да позволяват свободно движение на пръстите.
Единственият начин да се предпазите от появата на мазоли е да избягвате тесните и неудобни обувки и обувки с високи токове, при които стъпалата се запарват и пръстите се притискат един върху друг. Трябва да се избягват и много широките обувки, защото и те способстват за образуването на мазоли.
Твърдите мазоли изчезват постепенно с премахване на причината, която ги предизвиква. За целта най-напред се снабдете с подходящи обувки. Второ, вземете мерки за премахване на мазола завинаги. Тъй като е много твърд и не може да се махне изведнъж, без да се повреди здравата тъкан, трябва предварително да се размекне с гореща баня на стъпалото, най-добре с тричава вода, последвана от някоя безвредна билкова процедура.
Рецепта 1 (Райна Георгиева, Габрово): Нарязани наситно 1-2 цвята от невен се смесват с 1 супена лъжица захар и се разбърква добре, за да се получи гъста каша. Част от нея се слага на мазола и се превързва здраво с кърпа. Престоява така 1 ден. Ако мазолът не падне, процедурата се повтаря. Когато той изчезне, мястото, където е бил, се намазва с йодна тинктура. Същата процедура може да се направи и само с парче лимон, което поставяте върху мазола.
Рецепта 2: Прави се гореща баня със сапунена вода (45 градуса) за 10-20 мин. Краката се избърсват добре и се намазват със следната смес: 2 чаени лъжици прясна несолена свинска мас и 1 чаена лъжица салицил на прах. Превързва се и компресът се държи на мястото без да се сваля 2-3 дни. След като се отвърже, отново се прави гореща баня и се поставя нов компрес и така, докато мазолът сам падне.
Рецепта 3 (Радка Добревска, Варна): Мястото се налага с лист от дебела Мара, на което е премахната външната тънка ципа. Вечер пък се налага или с парче червен домат, или парче лимон, посипано със захар, или скълцан кромид лук със сол.
Рецепта 4 (Куман Иванов, Варна): Мазолите се мажат със сок от билката змийско мляко до премахването им. Това растение се използва успешно и за борба с брадавиците и пигментни петна по кожата.
Рецепта 5 (Виолетка Петкова, Плевен): Срязва се парченце лист от алое, достатъчно, за да покрие мазола. След като се наложи, отгоре се слага марля и се залепя лента цитопласт. Така се преспива, а на сутринта се почиства. Изтъргва се с пемза и се намазва с вазелин или витаминозен крем.
Рецепта 6: (Величка Венкова, София): Вечер краката се накисват в топла вода, за да омекнат болезнените кожни уплътнения. Взема се суров картоф, измива се и се отрязва едно кръгло парче от него. Средата му се издълбава и в нея се поставя салицил. Захлупва се на пръста, където е мазолът. Прави се лека превръзка, а отгоре се обува чорап. На следващия ден се накисва отново. Процедурата се повтаря няколко пъти, докато уплътнението вече не е болезнено и може да се отчопли. След това мястото се посипва с пудра.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти