На лявото око ми поставиха 3 инжекции „Авастин“, за да се спре дегенеративния процес. С дясното око все още виждам ясно буквите, но ми се мяркат нещо като мушички пред него. Какво е лечението?
Ивана Вълчева, Смолян
Катарактата или „старческо перде“ е двустранно заболяване, при което по различен начин лещата на окото се помътнява. Тя бива няколко вида:
Вродена катаракта. Характеризира се с потъмняване на лещата, което е налице още при раждането или скоро след това. Може да е едностранна или двустранна, с частично или тотално помътняване на лещата. Понякога тази катаракта може да бъде и придобита, след боледуване от рахит, рубеола, вирусни заболявания.
Старческата катаракта. Това е най-разпространеният тип. Развива се след 50-годишна възраст. Оплакванията са от намаление остротата на зрението. От значение е фактът дали помътняването се развива в централната част или периферно. В късните стадии обикновено цялата леща е помътнена и зрителната острота спада до светоусещане.
Комплицирана катаракта. Тя се развива следствие нарушение на физиологичните процеси в лещата поради друго очно заболяване (увеит, глаукома, отлепване на ретината). Обикновено помътняването започва от задните части и постепенно обхваща цялата леща.
Патологична катаракта. Това е двустранна катаракта, която се развива при общи заболявания: захарен диабет, синдромът на Даун, хипопаратиреоидизми (намалена функция на околощитовидните жлези), атопичен дерматит и други.
Травматична катаракта. Обикновено причината е нарушение целостта на лещената капсула, най-често при прободни наранявания на окото, без или с наличие на чуждо тяло. Лещата помътнява бързо. Възможна е и появата на инфекция и възпалителен процес или повишение на вътреочното налягане поради запушване на пътищата за отток на вътреочната течност. Освен помътнение, травмата може да причини и промяна в положението на лещата, сублуксация или луксация в стъкловидното тяло или по-напред.
Радикалното лечение на катарактата по принцип е оперативно. Опитите да се предотвратят някои от химичните промени, водещи до потъмняване на лещата чрез медикаментозни средства, не са особено успешни. Въпреки това, с цел забавяне развитието на катарактата, в началните стадии се прилагат различни очни капки (само по предписание на лекари-офталмолози!). Днес модерната микрохирургия предлага екстракапсуларна екстракция с вграждане на вътреочни лещи.
За съжаление, понастоящем у нас пациентите с тежки очни диагнози, като катаракта, срещат големи затруднения, ако се налага да им бъде приложено модерно лечение с вграждане на очни лещи. Причината е, че НЗОК не плаща консумативите за операцията. Според офталмолозите за последните 4 години драстично са намалени т. нар. клинични пътеки за очни заболявания – на два пъти с по 20 на сто. Припомняме, че цените на стандартната мека леща са между 600 и 800 лв, а на т. нар. мултифокални импланти, с които може да се вижда на различни състояния, са 2000 лева само за едното око. Така че по принципите на лелеяната пазарна икономика богатите ще се лекуват, а бедните ще... ослепяват!
Що се касае до допълнителния въпрос на читателката за прилагането на лекарството „Авастин“ при катаракта, ще отбележим, че препаратът е рекомбинантно моноклонално антитяло, което се свързва избирателно с човешкия съдов растежен фактор и неутрализира неговата активност. „Авастин“ няма отношение към самото заболяване. Но ако трябва да се провежда оперативно лечение на катаракта, е необходимо специализиран лекарски консилиум да вземе отношение по въпроса.
Консултациите със специалистите осъществи доц. д-р Гео Нешев