Същност на макулната дегенерация и рискове за появата й


Същност на макулната дегенерация и рискове за появата й
20 Декември 2012, Четвъртък


Какво представлява макулната дегенерация на очите?


Само с напредването на възрастта ли е свързана нейната поява или съществуват и други фактори, които я предизвикват? Какво трябва да се предприеме за облекчаването на това неприятно състояние на зрението?

Ивайло Старополски
Каспичан


Макулната дегенерация представлява патологично състояние, което включва в себе си различни заболявания на очите и което най-често се проявява с нарушение в централното зрение, а периферното остава запазено. В резултат на това се затруднява четенето, ясното фокусиране на предмети, разпознаването на лица. Постепенно се появява замъгляване и размазване на зрението, което силно затруднява ежедневието на човек и влошава качеството му на живот.

Други основни симптоми на макулната дегенерация са: замъглено виждане, като най-вече е засегнато централното зрение, което налага повече светлина при четене; затруднено цветоусещане; затруднено разпознаване на познати лица; наличието на петна (скотоми) в централното зрително поле; нарушено виждане на прави линии, които обикновено се възприемат с вълнист характер; халюцинации.

Съществуват две форми на болестта. При т. нар. суха форма настъпва загиване на светлинните рецептори в областта на макулата, което води до замъгляване на централното зрение. Мократа (ексудативна или неоваскуларна) форма се отличава с разрастването на малки новообразувани кръвоносни съдове под централната част на ретината. Техните стени са лесно раними. При лесното им разкъсване възникват кръвоизливи.

Кои са рисковите фактори за появата на макулната дегенерация?
* Възрастта. Установено е, че близо 10 процента от хората на възраст 66-74 г. страдат от това заболяване. С течението на времето, в резултат на склеротични изменения, се нарушава адекватното кръвоснабдяване на ретината и на макулата в частност.
* Тютюнопушене. Единственият доказан и неоспорим фактор.
* Фамилно обременяване, свързано с болестни изменения в гените.
* Високо кръвно налягане.
* Висок холестерол.
* Прекомерен прием на мазнини.
* Раса. Среща се по-често при бялата раса.

Лечението на макулната дегенерация е комплексно, като различните форми се лекуват по различен начин. Сухата форма, поради бавния си ход, се лекува консервативно с антиоксиданти, витамините С и Е, както комбинацията между бета каротин и цинк. Мократа форма се лекува с инжектиране от офталмолог на лекарства в окото, лазерна терапия, т. нар. фотодинамично лечение и други. Носенето на очила за ултравиолетова защита също е от значение. Но във всички случаи лечението трябва да се провежда само от опитни специалисти по очни заболявания.  

Консултациите със специалистите осъществи
доц. д-р Гео Нешев



В категории: Горещи новини , Алтернативно лечение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки