Бунт във великотърновско срещу разбитите от дървосекачи пътища
Кметският наместник на Войнежа Стефан Стефанов е готов да легне с хората на пътя и вече не вярва на тези от плакатите зад гърба му
22 Декември 2012, Събота
Тировете, натоварени с по 20 до 40 тона дърва, напълно са разбили селските пътища във великотърновско.
Автор: Здравка Христова
Много от свлачищата, пропадащите мостове и разрушените шосета в планинските села от региона са следствие на дейността на дърводобивните фирми. „Не е редно печалбите на едни да предизвикват проблеми и страдания на други”, роптаят селските кметове. Годишно великотърновските села разполагат с по 5-10 000 лева, за да се грижат за друмищата си.
„Наливат се едни пари от пусто в празно и накрая пътища пак няма”, скърцат през зъби малките градоначалници. За да изкажат публично тегобата си, те инициираха обща среща с кмета на Велико Търново, областния управител, дърводобивните фирми, полицията и местното горско стопанство. „В селата щетите са огромни. Тежките камиони разбиват асфалта, а от вибрациите им се рушат и къщите на хората. В активния сезон сме осъмвали със стотици дървосекачи и над 50 коня.
Тировете вече съм се отказал да ги броя. Мостът е подкопан и основите му висят оголени във въздуха. Нарушителите плащат глобите си и продължават разрушителната си дейност“ – коментира кметският наместник на Войнежа Стефан Стефанов. Той заяви, че войнежци са готови да легнат на шосето, за да спрат произвола на дървосекачите. Областният управител на Велико Търново проф. Пенчо Пенчев съобщи, че лично на няколко пъти е спирал тирове, натоварени догоре с дърва, в новоремонтирания за над 11 млн. лв. проход Елена – Твърдица, където иначе съществува ограничение за преминаване на МПС до 10 тона.
За да не се конфронтират с кметовете, дърводобивните фирми си спомниха как по комунистическо време са плащали такса „път” по 2 лева на кубик добита дървесина и предложиха тя да бъде въведена отново. Така само за няколко месеца от нея селските кметове ще могат да си изкарат годишния бюджет за ремонт на пътищата. „За да си намалят разходите, вместо да натоварят добитата дървесина на два-три камиона, фирмите използват един тир от 40 тона, без да си дават сметка, че така ще нанесат щети на пътната настилка“ – посочват причината за конфликта селските кметове. Те настояват да се направят претоварища, където да изчакват по-високогабаритните и тежки тирове, а до там дървата да се извозват с по-лека техника.