В миналия брой ви разказахме за полезните свойства на пшеничените кълнове и ви дадохме съвети как да ги приготвяте и как да ги използвате, за да подобрите здравословното си състояние. Но да се спрем и на самата пшеница, откъдето ги отронваме, за да ги включим в менюто си.
У нас има поговорка, която гласи: „Трябва да работиш, за да си изкараш хляба“. От това става ясно, че най-важното нещо, което трябва да направи българинът, е да си осигури хляб. Всичко друго може да дойде по-късно. Това е така, защото от пшеницата основно произвеждаме хляб. Но от нея можем да получим още макарони, фиде, юфка, гевреци, баница, кифли и т.н. В българската кухня има над 100 рецепти, в които се използва пшенично брашно.
Пшеничното зърно съдържа витамин Е, който в другите зърнени храни го няма. Витамин Е е изключително важен, тъй като забавя стареенето, предпазва от ракови и сърдечни заболявания.
Според д-р Михаел Дейвидсън на Научния център в Чикаго, витамин Е в пшеницата принуждава черния дроб да понижава холестерола и понижава риска от сърдечни заболявания. На хора с висок холестерол е давано 20 г от покълнала пшеница на ден за период от 4 седмици. След това са яли това още 14 седмици, но по 30 г. Накрая учените установили понижаване на лошия холестерол със 7 процента.
Зърното снабдява организма с необходимите микроелементи: цинк, желязо, мед, манган, никел, хром, ванадий, молибден, титан, сребро, церий, кобалт, арсен, бор, селен и други микроелементи-стимулатори, регулиращи обмяната на веществата и развитието на организма.
Целулозата на зърната – тяхната грубовлакнеста част от обвивката им, се състои от различни видове целулоза, пектинови вещества и лигнини.
Пектиновите вещества също оказват положително действие на организма. Тъкмо пектинът намалява повишената радиация. Именно той регулира и нивото на холестерина в организма и което е най-ценно – големият излишък спомага за отделянето му от човешкото тяло.
Той действа благотворно върху дишането и обмяната на веществата, повишава устойчивостта спрямо алергичните реакции и неблагоприятните фонове и въздейства върху слузестата обвивка на дихателните и храносмилателните пътища, помагайки за бързото оздравяване след възпалителни процеси.
Много полезни, особено за жените, са и пшеничните трици, тъй като те предотвратяват развитието на рак на гърдата. Освен това потискат развитието на токсини, които има опасност да доведат до рак на дебелото черво.
Водата пък, която са попили прорастващите семена, се изчиства от чужди примеси ( в това число и от химически отрови) и се преобразува в структурирана вода (с ледоподобна структура на молекулите). Същата по структура вода се съдържа и в нашите клетки. По тази причина, след като се озове в стомашно-чревния тракт, водата от пшеничените зародиши лесно се попива в стените на червата и прониква във всички клетки на организма.