Рецепта 1 (Недялка Христова, Бургас): За възрастни: Смесват се сокът на половин лимон, 1 супена лъжица хлебна сода,
1 супена лъжица мед, 200 мл минерална вода. Кипва се и после се прецежда. Прави се гаргара няколко пъти на ден, може и да се гълта по малко от отварата.
За лечение на деца рецептата е същата, но вместо цяла, се слага половин супена лъжица хлебна сода.
Рецепта 2 (Цветелина Кирилова, София): 8-10 сини сливи се кипват в малко вода. След това се изваждат от водата и се подреждат на шал, още докато са топли. Шалът се слага на гърлото и се връзва. Сливите трябва да са топли толкова, колкото може да се търпи. Компресът се сменя на всеки 3-4 часа.
Рецепта 3 (Цветелина Кирилова, София; при болки в гърлото): Вечер се счуква на кашичка малко обелен чесън. Шията се намазва с някаква мазнина и после със сместа, след което се оставя да засъхне и така се преспива. Може да се направи и като компрес, с помощта на марля или кърпа.
Рецепта 4 (Гавраилова): 10 големи глави лук се нарязват на ситно. Прибавят се 16 чаени лъжици мед и получената смес се оставя да престои 24 часа в затворен стъклен съд, като от време на време се разбърква. Прецежда се и се държи в хладилник. Взима се по 1 чаена лъжица 5-6 пъти дневно.
Рецепта 5 (Вяра Стоянова, Варна): Със 700 мл вряла вода се заливат люспите на 10 глави червен лук. Ври 10 мин., след което се оставя да кисне 1 час. Пие се по 150 мл по 4 пъти на ден, топло с мед.
Рецепта 6 (Невена Владимирова, Пловдив): Разбъркват се добре сокът от 3 лимона и половин чаша настърган хрян. От получената смес се приема по 1 чаена лъжичка веднъж на ден, 30 мин. преди закуска. Лечението продължава 1 седмица, след което се почива 1 седмица и пак се повтаря. Така може да се прилага и през цялата зима, тъй като има и профилактичен ефект.