Вече години наред те не ми дават мира, а опитите ми да се отърва от тях са твърде неуспешни.
Дарина Костова, Добрич
Всеки трети българин над 18-годишна възраст страда от гастпрезофагиална рефлуксна болест, позната като стомашни киселини, съобщава националният консултант по вътрешни болести проф. Костантин Чернев.
Според него рефлуксната болест е подценявана както от пациентите, така и от лекуващите лекари и затова често остава без лечение, а киселините в стомаха съвсем не са безобидни. Той допълва, че когато не се лекува, заболяването може да предизвика язва, гастрит и дори рак на хранопровода.
Основните причини за появата на тази болест на цивилизацията са нередовното и нездравословно хранене и липса на движение. Особено вредно е да си легнеш веднага след късна обилна вечеря. Така част от стомашните сокове, които обработват храната, отиват в хранопровода и започват да дразнят неговата лигавица.
По данни на българското научно дружество по гастроентерология над 60 процента от хората, които имат киселини, споделят, че се лекуват неефективно в продължение на 5 години, а над 70 процента се самолекуват със сода за хляб. Според специалистите подобно самолечение води до моментно облекчение, след което симптомите отново се появяват.
Храните, които в крайна сметка определят реакцията в човешкия организъм, се разделят на окисляващи и алкализиращи. Това разпределение, направено за първи път от йогите, дава най-правилна представа за здравето на организма.
Киселинно-алкалното равновесие в организма обикновено се нарушава в полза на киселинното, което се определя от свободните органични киселини, като лимоновата, ябълчната, винената. Това не трябва да създава погрешна представа у хората, че ако изядат 1 лимон, той ще окисли организма им. Точно обратното – за прочистване се препоръчва тъкмо изпиването сутрин на гладно на чаша топла вода с добавен в нея сок от 1 лимон. Тази течност алкализира организма, но ако в нея се добави захар, реакцията ще бъде окисляването му.
Алкалната среда гарантира добро здраве, но това не значи че трябва да се храним само с алкализиращи продукти. Има някои данни, че продължителното алкализиране на организма е един от факторите, способстващи за развитието на ракови заболявания. Ето защо всички специалисти в тази област препоръчват да се следва златното съотношение – на 1 част окисляващи храни да се приемат 2 части алкализиращи.
Природната медицина препоръчва за неутрализиране на стомашните киселини да се консумира голямо количество сок от моркови.
Рецепта 1 (при понижена киселинност и нервен стомах): Смесват се по 50 г листа от водна детелина, листа маточина, листа мента и корени дилянка, 30 г стръкове от синя тинтява, 20 г стръкове от бял равнец и 40 г стръкове от жълт кантарион. 2 супени лъжици от билковата смес се заливат с 500 мл вряла вода. Пият се по 100 мл преди хранене 4 пъти дневно. Подходящо е сутрин да се закусва с овесени ядки, подкиселени с лимонов сок, и да се ядат ябълки.
Рецепта 2 (при повишена стомашна киселинност): Смесват се по 40 г корени от синя жлъчка, листа от мента и стръкове водна детелина, 30 г стръкове червен кантарион. Приготвя се и се приема като горепосочената рецепта. Добре е обаче да се съчетае със закуска от овесени ядки и 30 мин. след хранене да се приема запарка от градински чай (1 супена лъжица на 500 мл вода. Пие се по 100 мл).
Рецепта 3 (Марийка Гунчева, Белослав): Настържете на ренде 1 суров картоф с кората и към изстискания от него сок добавете 2 или 3 части от неговия обем гореща вода, която се изпива сутрин на гладно, на обяд преди хранене и вечер преди лягане. Сокът трябва да се приготвя и изпива веднага, без да се оставя да престои, защото бързо се разваля при съприкосновение с въздуха. Ако не изчезнат паренията след това лечение, вземете след ядене по 1 чаена лъжица въглен, размит с топла вода.
Рецепта 4 (Тодорка Митева, с. Ръжена, общ. Стара Загора): Всяка сутрин 20 мин. преди хранене се изпива сока на 1 балучка (малка глава лук) – около 1 кафяна лъжичка, подсладен с малко захар. Това се прави в продължение на 20 дни.
Рецепта 5 (Николай Донев, Ямбол): 250 мл вода се кипва, след това в нея се слага 1 супена лъжица смрадлика (известна още като тетра). Оставя се да ври 5 мин. Отделно в купа се смесват 1 супена лъжица мед и 1 супена лъжица нишесте, които се забъркват на каша. Отварата се прецежда в кашата и получената смес се разбърква. Пие се сутрин на гладно. При по-тежки случаи може да се пие и 3 пъти дневно.
Билките не бива да престояват до следващия ден. Лечението продължава най-малко 40 дни, дори и облекчението да настъпи по-рано.
Прилагането на рецептите не изключва
консултация с медицински специалисти