Почитатели на древността в Добруджа посрещнаха 2013-а със Сатурналии
Автор: Пламен Николов
Празникът на древните римляни – Сатурналии, събра десетки почитатели на античността в ресторант „Вила ди Полета” в Добрич в навечерието на Новата година. Идеята за нетрадиционното мероприятие бе на Сдружението за исторически реконструкции „Скития минор – ІV легион „Скитика”. Облечени в костюми, максимално наподобяващи автентичните, участниците в Сатурналиите се потопиха в атмосферата на Древния Рим.
Духът на тази далечна епоха присъстваше и в празничните блюда. Те бяха приготвени само от продукти, познати в античността, като старателно бяха избягвани храни, проникнали в Европа в по-късни времена. Разбира се, това се отнасяше и за напитките. Участниците в римския празник се насладиха на затоплено вино с мед и билки, приготвено по древна рецепта. И музиката бе в тон с епохата. Тържествената вечер не мина и без любимите на древните римляни „тихи” хазартни игри със зарове. Залозите естествено ставаха с разиграване на реплики на старинни римски монети.
Както личи и от името на празника, което е в множествено число, Сатурналиите продължават няколко дни. В древността те са се чествали между 17 и 21 декември, когато настъпва зимното слънцестоене. Впрочем тъкмо тогава и прабългарите са отбелязвали своята Нова година.
Съдейки по названието им, също можем да се досетим, че честванията в случая са посветени на римския бог Сатурн, почитан като покровител на земеделието и реколтата.
По време на Сатурналиите обществените мероприятия и учебни занятия не се провеждали, забранено било да се наказват престъпниците. Робите през това време получавали допълнителни привилегии – те били освобождавани от ежедневните си задължения и получавали временно привилегии на свободни хора. С други думи, могли са да се хранят от трапезата на господарите си, да носят техните дрехи и дори да ги командват. Не случайно се смята, че това е и празник на свободата. Старите римляни са вярвали, че отминалата календарна Сатурнова епоха е била време на равенство и братство между хората.
Обществените чествания започвали от храма на Сатурн, издигнат в близост до форума (не виртуалния форум, който днес посещаваме в интернет пространството, а така се е наричал центърът на Древния Рим, б. р.). Следвало религиозно пиршество, в което участвали сенаторите и конниците. Храмовете и сградите били украсявани с венци. Улиците били наводнени с тълпи от хора, които се поздравявали с традиционното Io Saturnalia.
С този поздрав се приветстваха и участниците в римската вечер в Добрич – десетки векове след зараждането на тази традиция. Наздравиците пък бяха огласявани от „Салют!” (от лат. Salve – „Здравей“) и „Аве!” (от лат. Aue – също в смисъл на привет, но и като повелителна форма на глагола aveo, превеждаща се като „Бъди здрав!“, б. р.) .
Между чашите с медено вино добричките „древни римляни“ обсъдиха бъдещите си прояви и възможността всеки един от тях да се сдобие с оборудване на някогашен римски легионер, сенатор или на персонаж от античността или Ранното Средновековие, съответстващ на личните му интереси и нагласи.