140 г. читалище „Искра“ в Попинци


140 г. читалище „Искра“ в Попинци
Десетки са самодейците на различна възраст към попинското духовно средище
30 Януари 2013, Сряда


Танцовите формации към институцията жънат успех след успех по национални конкурси и фестивали

Автор: Веселина Николова

Все още се намират хора, които предпочитат за отдих красивите, спокойни и по-малко известни кътчета на България, далеч от засипаното с бетон Черноморие и шумните  курорти. Ако и вие сте от тях, горещо ви препоръчваме разходка до панагюрското село Попинци, защото там има какво да се види.

Разположено е в полите на Средна гора и е на около 20 км. от възрожденския град Панагюрище, а къщите му са пръснати от двете страни на коритото на река Луда Яна. Жителите му пък се славят като изключително гостоприемни и родолюбиви хора, които почитат българския бит и традиции. Основен принос за това има местното читалище „Искра – 1872“, което през изминалата 2012 г. отбеляза с грандиозен концерт своята 140-годишнина. То е създадено лично от Васил Левски, който идва в селото през 1872 г., и под формата на културно средище създава революционен комитет.

Днес това средище се развива като културно-просветна организация с богата дейност. „Трудно е да се изброят участията на самодейците в национални и международни фестивали. Много са медалите и специалните награди, званията и отличията им“, разказва за успехите секретарят на читалището Донка Шопова.
Едни от най-старите формации са женската и мъжката певчески групи и съставът за автентичен фолклор, които са с близо половинвековна история и непрестанно пресъздават и съхраняват попинските обичаи и традиции.

„Една от най-успешните ни групи е фолклорният танцов състав „Тангра“. В него членуват 50 деца на възраст от 4 до 18 години, разпределени в четири групи. Само след няколко месеца ще отбележим и 10-годишния му юбилей с грандиозен концерт. През месец юли 2011 г. танцовият състав се завърна с награда от Международния фестивал „Разиграно хоро” в Охрид, Македония. През изминалата 2012 г. пък бе отличен с първо място в XXII Национален фолклорен фестивал „Янко Петров“ в Гълъбово и със специална награда в детския етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа”. И това са само една малка част от наградите, спечелени с много труд, усърдие, търпение и любов към българския фолклор и традиции“, с гордост се хвали Шопова.

Част от духовното средище е и танцова формация „Върбица“, която е предназначена за възрастни любители на народните танци и песни. Има и състав за автентичен фолклор. Към читалището функционират още женска и мъжка певчески групи.
За младите пък са предназначени направленията „Младежки еко клуб“, „Приятели на библиотеката и клуб „Фотография“.

Сред всички самодейци обаче с най-ярко присъствие се открояват три жени, надхвърлили почтената възраст от 80 години. Гена Мутафчиева, Злата Вихрогонова и Парашкева Чардакова са любимките в селото. Понеже имат по над 60 години стаж в самодейната дейност, младите първо се допитват до тях при подготовката на всеки концерт.
В Попинци всички работят усърдно за опазване на културните традиции. Все още на особена почит са празници като сурвакарството, лазаруването, Гергьовден и др. Напоследък все по-популярни и тук стават кукерските и маскарадни игри, които се провеждат от 1977 г. и оттогава до ден-днешен на всеки 3 години.

Една от най-големите им гордости е късометражен филм за селото, заснет през далечната вече 1968 г.
Лентата е със заглавие ,,Въртяжката“ и в него местни хора представят попинските пролетни игри. Филмът печели сребърен медал на Фестивала на фолклорните филми в Дъблин, Ирландия.
Като цяло за историята на Попинци не се знае много. Не е ясно кога точно е създадено селото. Установено е обаче, че историята му датира отпреди новата ера. За това свидетелстват доста археологически находки в околността.

Открити са над 25 надгробни могили, оброчна плоча на тракийския вожд Херис, монети и много други артефакти, които дават знак, че тук е кипял доста интензивен живот в миналото, но за съжаление недостатъчно познат за нас. За патриотизма на местните пък говори една легенда, която и най-младите жители разказват с нескрита гордост. Тя е от времето на турското робство. Една нощ двама турци решили да останат на гости на тукашно семейство. У дома били домакинята и двете й деца – дъщеря и син. Бащата бил в кошарата.

Влезли неканените гости в къщата и започнали да искат каквото им хрумне – питка, кокошка и куп други неща. Жената им угаждала – готвила и им поднасяла всичко, което поискат. По едно време обаче забелязала, че турците започнали да заглеждат момичето й.
Тогава майката изпратила сина да доведе баща си. През това време тя поила гостите с много вино и ракия и те доста се замаяли. Когато пристигнал мъжът й, лесно убил турците. Погребали ги в къщата. Отгоре замазали мястото с глина и сложили козяка.
После турците колкото и да търсили своите събратя, така и не ги намерили. Оттогава турци не замръквали в селото.

Луда Яна

Реката се намира в Южна България и е с дължина 74 км. Има няколко версии за произхода на необикновеното й име. Една от тях е, че то идва от това, че след проливни дъждове, течението й става лудо и бурно и е съчетано с името на местна героиня от времето на турското робство.
Легенда пък разказва за една невиждана красавица. Казвала се Яна и щели да я омъжват насила за турчин. За да се избегне нерадостната съдба, момичето се хвърлило в реката от една скала. Опечаленият годеник тогава казал, че това момиче е лудо. Така дошло името на реката - „Луда Яна“.

Другата версия за хубавата Яна е, че била дъщеря на местен феодал на име Красен. Живеели на юг от Панагюрище. Яна била мъжко момиче, все след момчетиите тичала и им подражавала. Ходела на лов, добре си служена със сабя, хвърляла добре копие и стрелите й винаги уцелвали целта.

Един ден баща й организирал лов, а девойката не отишла. Тръгнали да я търсят. Изведнъж се задала група конници, начело с Никола, син на друг местен владетел на име Душко. А Яна стояла на коня до него. Поискал Никола ръката й от нейния баща и му обяснил, че се обичат.
Той обаче бил неприклонен и казал, че дъщеря му ще се омъжи за богат и силен човек, приближен до кралския трон.

Ден след ден Яна умолявала баща си, но нито молбите, нито риданията й дали резултат.
През една тъмна нощ Никола и няколко негови верни другари откраднали красивото момиче. Двамата се скрили в Душковата крепост. Упоритият баща обаче повел хората да накажат Никола и баща му. След тежък бой той ги победил и разграбил цялата им крепост, а Яна и Никола намерили убежище в гората. Оттам те често нападали яниния баща. При една от тези атаки Никола бил тежко ранен. Яна отвела любимия си на реката и се грижела всеотдайно за него ден и нощ. Въпреки усилията й обаче, Никола умрял. Смелото момиче така и не намерило покой. С оръжие в ръка тя мъстяла на всички виновници за нещастието й. Днес тази легенда тукашните хора разказват като химн на младостта и искрената любов, на които е символ буйната едно време река – Луда Яна.


Най-младите танцьори от панагюрското село Съставът за автентичен фолклор към читалище „Искра“ в Попинци

В категории: Горещи новини , Духовни средища

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки