Не е за вярване, но е истина – общината хвърли в коша спечелен проект
Община Варна се отказа от спечелен европейски проект за финансиране на културни мероприятия. С отпуснатите по програма “Регионално развитие” 800 000 лв. трябваше да се организират четири малки мултимедийни фестивала в различни квартали на града.
Оправданието на управата на Кирил Йорданов това да не се случи е, че сроковете за реализация на дейностите са твърде кратки. Звучи парадоксално предвид факта, че самата община е кандидатствала за усвояването на средствата и се е съгласила с условията.
Спечеленият и отказан след това проект носи името “Достъпна култура в алтернативи”. Той щеше да ангажира млади творци и публика, тъй като фестивалите, които трябваше да се осъществят в неговите рамки, се отнасят до представяне на дигитални и електронни произведения на изкуството.
Парите следваше да отидат за купуване на техника и за подготовка на мероприятията. За целта трябваше да се организират обществени поръчки. Проектът бе спечелен през август 2011 г., а срокът му бе 18 месеца, т.е. до февруари 2013 г.
Справка в Агенцията за обществени поръчки показва, че община Варна е обявила конкурсите на 8 юни 2012 г., т.е. почти година след старта на проекта. През октомври е трябвало да бъдат обявени победителите. Точно тогава от кметството обаче решават, че до февруари времето е кратко и се отказват.
Но защо преди това са загубени толкова много месеци?
Запознати издадоха, че е честа практиката варненските общинари сами да спъват реализацията на вече спечелените проекти. При големите инфраструктурни дейности например, които изискват изграждане на административен капацитет, половината време се хаби в подбор на хора, намирането на офис за тях и т.н.
Обществените поръчки за същинските дейности се забавят. Ако бъдат обжалвани, което става твърде често, общината “хвърля” на медиите недоволните фирми и ги изкарва виновни, че саботират проекта. Обикновено положението се спасява чрез удължаване на срока.
За настоящия проект обаче не е искано такова продължаване. Затова сега следва общината да върне аванса от около 200 000 лв., който й бил отпуснат за реализирането на четирите проекта.
Цялата тази история е шокираща предвид няколко факта. Първо, Варна не се слави с добро усвояване на европейски средства, администрацията на Кирил Йорданов непрекъснато търпи критики за мудност и некомпетентност. Съдбата на настоящия проект доказва това.
Второ, в етапа на идейната му разработка със свои идеи са излезли над 40 фирми и младежки организации, т.е. обществеността е проявила огромен интерес към начинанието, финансирано от ЕС.
И трето, тези дни пък стана ясно, че пари за чалга лесно се отпускат. Очевидно само за култура е трудно, тъй като нито държавата, нито общините я смятат за приоритет.