Бивш министър притискал екскмета на града под тепетата Спас Гърневски да подпише сделката
Автор: Камен Христов
Двеста декара общински терен, който е най-големият все още незастроен парцел в Пловдив, може да иде в ръцете на реститути, ако успеят да докажат правата си в съда. Земята, която се намира в жк „Тракия”, е предмет на съдебни битки между управата и наследниците на Вельо Велев вече близо 18 години. Районният съд в Пловдив реши, че теренът е на общината, но реститутите обжалват и сега Административният съд е поискал нови документи за изясняване на фактите, обясни шефът на общинската правна дирекция Илиян Иванов.
Апетитният имот се намира между бул. “Освобождение” и парк „Лаута”. Върнат е на наследниците на Вельо Велев като ниви първа категория, с влязло в сила решение по гражданско дело от 1994 г. Тогава започва и безкрайният спор дали на реститутите са върнати точно тези ниви, които старият собственик е притежавал, преди те да бъдат вкарани в ТКЗС.
Пред различни съдебни инстанции общинарите твърдят, че имат всички права върху терена и наследниците не могат да имат претенции, тъй като техническите служби са направили грешка. Новите проучвания показвали, че нивите не са в землището на село Ягодово, което се води към община Родопи.
В съда управниците представят нови доказателства и становища на вещи лица, че през 1969 г. теренът е бил предоставен за хеликоптерно летище на Министерството на отбраната, а впоследствие ведомството го е предало на общината за изграждане на район „Тракия”. Абсурдно е твърдението на Поземлената комисия, че това е земеделска земя, тъй като тя е била отчуждена, аргументират се общинските юристи. Бившият кмет на Пловдив Спас Гърневски, който в момента е общински съветник от ДСБ, е бил натискан от високопоставен функционер да извърши реституцията, признава самият той.
„Тези 200 декара земя станаха основна причина през 1999 г. да не бъда предложен от СДС за втори мандат”, разкрива бившият градоначалник. По онова време син министър с огромно влияние събрал депутатите от Пловдив и региона и поставил условие Гърневски да не бъде номиниран за местните избори. Същият министър, по думите на бившия кмет, го бил натискал да подпише решението на Поземлената комисия за връщането на земята.
Именно Гърневски и тогавашният зам.-кмет и главен архитект на града Емил Жечев изпратили преписката за апетитния терен в прокуратурата и обжалвали решението на Поземлената комисия. Едва миналата година, след 17-годишна съдебна сага, Районният съд в Пловдив обезсили решението на комисията и отсъди в полза на общината. Сега обаче реститутите обжалват на по-висока инстанция и изходът от делото не е ясен.