50 лева за циганин, ако може да чете


31 Януари 2013, Четвъртък


По 50 лева срещу пусната бюлетина на референдума предлагали пловдивски активисти от ГЕРБ на цигани в етническия квартал Столипиново.

Автор: Камен Христов

Според местния сайт plovdivchanin.bg, условието било гласоподавателят да е грамотен, за да различава думичките „Да” и „Не” върху бюлетината.
Новинарската агенция цитира очевидец, според който емисарите на управляващата партия от дни обикаляли квартала, в който живеят близо 60 000 души. Представителите на ГЕРБ обещавали по 1000 лева на ромските лидери, срещу което те трябвало да доведат гласоподаватели до урните на 27 януари.

Агитаторите от управляващата партия вече успели да спечелят за каузата си доста хора от Столипиново, които пък водели след себе си още желаещи да се включат в търговията с гласове преди „народното“ допитване. Сайтът припомня, че името на кмета на Пловдив Иван Тотев бе замесено в скандална схема  с платени гласоподаватели в същия квартал на местните избори през 2011 г. Тогава десетки свидетели разказаха пред полицията, че активисти на ГЕРБ предлагали по 20 лева срещу подкрепа за Тотев.

Указанията за „правилния” вот били раздавани на един от пазарите в Столипиново и на ул. „Батак” в квартала.   На двата „пункта” записвали имената и ЕГН-та на гласоподавателите. Един от търговците се представял за Гаро и след като карал циганите да се кълнат в Корана, им обещавал 50 лева, ако пуснат бюлетина за Тотев. Сигнал за скандала тогава бе подаден в прокуратурата от една от политическите партии. Бяха разпитани над 50 човека, но в последствие  разследването на скандалната схема зацикли. Междувременно проверка на „Десант” установи, че търговията с гласове по време на референдуми не е забранена от закона.

Въпреки поправките в Наказателния кодекс от 2006 и 2007 г. в глава „Престъпления против политическите права на гражданите”, плащането за пусната бюлетина при народно допитване не се санкционира по никакъв начин. В текстовете на членовете 167 и 167 а в НК са посочени само случаи като упражняване на избирателно право в полза на определен кандидат, политическа партия или коалиция. Това бе и причината разследването на случаите с доказана търговия с гласове по време на референдума за присъединяването на село Ягодово към община Пловдив да бъде прекратено и да не се стигне до съдебен процес, коментираха пред „Десант” юристи.


В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки