Летището в Горна Оряховица е извадено от списъка с обектите за концесия през 2013 година, публикуван в сайта на Министерството на транспорта,
Автор: Здравка Христова
информационните технологии и съобщенията, с което реално държавата обрича на бавна смърт аеропорта. В секцията за концесиите за аерогарите е записано, че МТИТС подготвя за предоставяне на концесия само летищата в София, Балчик и Пловдив. Най-малкото от петте международни летища в страната не фигурира нито в списъка с откритите процедури, нито в потенциалните обекти за тази година.
На 3 декември миналата година изтече крайният срок за депозирането на документите от кандидат-концесионера на „Летище Горна Оряховица“. Не се появи реален инвеститор и така пропадна четвъртият опит държавата да намери частен стопанин за 35 години на аерогарата с площ от 2 115 405 кв. метра, която има потенциал да стане най-големият карго терминал на Балканите.
Условието и при четирите процедури беше кандидат-концесионерът да има регистриран основен капитал не по-малко от 1 000 000 евро и активи поне от 5 000 000 евро, както и в една от последните 10 финансови години да е направил оборот от дейности по управление или експлоатация на граждански летища не по-малко от 3 000 000 евро. За същия период бъдещият стопанин трябва да е имал най-малко 200 000 души пътникопоток или обработено карго над 10 000 тона годишно. Тези условия според авиаторите са пресилени, а целта е аерогарата да не намери стопанин, който да я развива. Държавата също няма планове за летището.
За да провокират бизнеса в авиосредите, кметовете на Велико Търново и на Горна Оряховица Даниел Панов и Добромир Добрев с шефа на аерогарата Петър Петров миналата година направиха англоезичното портфолио на летището. Сборникът от документи представя техническите му характеристики и тенденциите за неговото развитие. Той беше раздаван на всеки чуждестранен посланик, посетил региона. От своя страна местният бизнес също започна да предлага аерогарата на различни международни лоукост компании за полети.
Аеропортът е построен през 1925 година за нуждите на военната авиация, а през 1995 година летището в Горна Оряховица получи статут на международна аерогара, който запазва до днес.