Един от най-древните и уникални родни обичаи е сурвакарството. Както млади момчета, така и ергени обикалят домовете на близки и познати.
Автор: Георги Ваташки
Държейки украсени дрянови пръчки, сурвакарите отправят пожелания за урожай, богатство, здраве и късмет. Освен у нас, обичаят е съхранен и там, където има български общности.
Тази традиция ревниво се пази и сред българите в Украйна. Те празнуват Нова година на 14 януари по стар стил. Възрастните хора спазват пост, а младите невести готвят празнични блажни ястия, пекат кравайчета и се запасяват със сладки, за да нагостят с тях скъпите гости сурвакари. В Бесарабия дрянът обаче не вирее затова нашите сънародници изработват сурвачките от някое младо плодно дърво – символ на богата реколта и добра година.
Рано сутринта малките сурвакарчета обикалят къщата, като започват със сурвакането на най-възрастния в семейството. Най-подир сурвачките играят и по гърбовете на добитъка.
В някои бесарабски български села сурвакарчетата са само момчета, но не са редки и участията на момичета. В Болград съществува поверие, че ако девойките си отчупят късче от сурвачката и я сложат във водата, когато се къпят, ще имат красива и дълга коса.
Учениците от българския културно-просветен център „Аз, буки, веди“ в градовете Одеса, Иличовск, Измаил и Болград към Всеукраинската обществена организация „Конгрес на българите в Украйна“ са едни от най-активните участници в този ритуал. Облечени в национални носии и с красиви, грижливо изработени сурвачки, те обикалят домовете на българските семейства в този далечен от родината край. Тази година българчетата посетиха и колективите на градските власти в Одеса1 редакцията на местния вестник „Одесские известия“, както и българското консулство в града. Със своята програма учениците накараха възрастните да се върнат за миг в своето детство, когато и те са обикаляли със сурвачка в ръката. Навсякъде българчетата бяха посрещнати с баници с късмети и много подаръци.