Право на наследство при дарен имот


Право на наследство при дарен имот
28 Февруари 2013, Четвъртък


Аз съм на 17 години и съм единствен наследник на баща ми, който почина преди 4 години.


Преди 3 години неговите родители тайно са ме лишили от наследство, като са предали в безусловно владение два апартамента, тяхна съпружеска съсобственост, на единствената си внучка на 6-годишна възраст по линия на единствената си дъщеря и моя първа братовчедка, но по два различни начина: единия чрез дарение, а другия чрез покупко-продажба. Преди 2 години тези наши прародители починаха. Има ли някакво обстоятелство в моя полза, за да претендирам отсега нататък пред съда за част от единия апартамент и по точно за кой: за подарения или за покупко-продадения? Възможно ли е да съм пропуснал фатално срокът, в който да направя това?
Алеко Видев, Лясковец

Интересуващата ви уредба се съдържа в Закона за наследството: чл. 28 – чл. 37. Съгласно посочените разпоредби, когато наследодателят остави низходящи, родители или съпруг, той не може със завещателни разпореждания или чрез дарение да накърнява онова, което съставлява тяхна запазена част от наследството.
Частта от наследството вън от запазената част е разполагаемата част на наследодателя.
Запазената част на низходящите при две и повече деца или низходящи от тях – 2/3 от имуществото на наследодателя.

Наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове.

Наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради дарения (както е във вашия случай), може да иска намалението им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част, след като прихване направените в негова полза завети и дарения с изключение на обичайните дарове.

За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството. След това се прибавят към нея даренията с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването и според стойността им по време на откриването на наследството за недвижимите имоти.
Даренията се намаляват като се почне от последните дарения и се върви последователно към предшествуващите.

Когато предмет на дарението е недвижим имот и отделянето на част от него, за да се допълни запазената част на наследника, не може да стане удобно, в случай че стойността на  подарения имот, надвишава с повече от 1/4 разполагаемата част, имотът остава изцяло в наследството, а надареният получава стойността на разполагаемата част. Ако не е надвишена 1/4, надареният може да задържи целия имот и да възмезди наследника с пари според цената по време на намаляването.

Отчужденията на подарени недвижими имоти, както и учредяванията на вещни права върху тях, извършени от надарените, срещу които е постановено намалението, станали преди да е изтекла една година от откриване на наследството или след като е била вписана исковата молба за намалението, могат да се отменят по иск на наследника, ако той не може да допълни своята запазена част от имуществото на надарения и ако приобретателят не допълни запазената част в пари.

Исковете трябва да се предявят, като се почне от последното отчуждение и се върви последователно към предшествуващите.
От изложеното следва, че бихте могъл да претендирате за идеална част от дарения недвижим имот като не сте изпуснал срока.

Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат


В категории: Горещи новини , Кантора Десант

1
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
1
PSD
23.03.2016 13:06:14
0
0
А в случай, че двата имота, към момента на смъртта на бащата, са били собственост на бабата и дядото? То тогава... Дарението не е ли актуално?
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки