В дните от 19 до 23 февруари Ню Йорк стана домакин на деветия по ред Фестивал на българското кино.
Автор: Яна Славянска
За втори път той се осъществява в партньорство с „Трайбека филм фестивал", създаден и ръководен от знаменития Робърт де Ниро, като филмите се прожектират в неговия киносалон в Манхатън.
В рамките на феста бяха прожектирани 8 игрални и близо 20 документални филми, сред които „Аве“ (на режисьора Константин Божанов), „Аз съм ти“ (на Петър Попзлатев), „Вяра, любов и уиски" (на Кристина Николова), „Джулай" (на Кирил Станков), „Инкогнита" (на Михаил Пандурски), „Испания" (на Аня Саломоновиц), „Операция „Шменти капели" (на Иван Митов) и „Слънчево" (на Илия Костов). Сред документалните киноленти, включени в селекцията, се открояват пък: „Малък - голям" (реж. Ясен Григоров), „Момчето, което беше цар" (на Андрей Паунов), „Последната линейка на София" (на Илиян Метев), „Стоичков" (на Борислав Колев), „Апостол Карамитев" (на Момчил Карамитев) и др.
Тази традиционна вече проява, провеждаща се в най-филмовия сезон в Америка – точно по време на раздаването на Оскарите, се съпътства и от гостуването в Ню Йорк на български режисьори, продуценти и любими актьори, които имат възможност както да влязат в директен контакт със своята зрителска аудитория, така и да установят полезни контакти зад Океана.
Събитието се организира от популярната в българския театър и кино през 80-те и 90-те години на ХХ век актриса Жана Караиванова, която вече 16 години живее в Ню Йорк. „Това е фестивал, който отваря пътя на българското кино за света. Целта му е да направи жив диалога между Америка и България. Започна като авантюра, но се превърна в първия редовен български фестивал извън страната. Интересът от страна на американците е много голям. Салоните са пълни. Твърди се, че българите около Ню Йорк са близо 60 хиляди души, а това за тях е като завръщане в родината“ – сподели организаторката на проявата в свое интервю за Българското национално радио.