Около шестстотин певци и музиканти от поне десет страни от Европа ще се съберат в Русе на тазгодишните „Мартенски музикални дни”.
Автор: Веселин Максимов
Няма как петдесет и третото им издание да не е посветено на кандидатурата на града за европейска столица на културата през 2019 година. То ще продължи две седмици, от 16 до 31 март, а заключителните събития от него дори ще прехвърлят този период от време.
Програмата за тази година можете да прочетете подробно на интернет адреса http://www.marchmusicdays.eu/index.php?p=program. Тя е еклектична смесица от музикални жанрове, започвайки от барок, минавайки през джаз, та до най-съвременна музика.
Представете си общо двадесет концерта и оперни спектакли, седем оркестрови и симфонични програми, седем ансамблови проекта, три рецитала и общо дванадесет международни продукции.
Една от най-важните теми на петдесет и третото издание на феста е „Гласове от европейската сцена". В нея зрителите ще гледат и слушат изпълненията на седем големи европейски песенни състави.
Друг важен момент в тазгодишните „Мартенски музикални дни” са проектите „Братя Владигерови & Приятели" и „Духът на Русия IV" (който е серия от четири концерта на световно известни ансамбли и артисти, като Московския симфоничен оркестър и Струнен квартет „Кус").
Тези спектакли ще представят на публиката много известни произведения на класически руски композитори.
Проектът на братята джазмени Константин и Александър Владигерови, които са внуци на българския гений Панчо Владигеров, е подготвен специално за фестивала в Русе, с любезното съдействие на австрийския посланик у нас Герхард Райвегер.
Ако през тези две седмици се намирате в Русе, не пропускайте шоуто на най-добрия бароков ансамбъл в света Il Giardino Armonico, изявата на Литовския камерен оркестър и световния майстор на флейтата Патрик Галоа.
Интересни обещават да бъдат и „фестивалните дебюти за млади музиканти. С тях за пръв път на сцена ще излязат петнадесетгодишният цигулар Елин Колев и австрийското трио „Егнер".
Годишнините също са важна част от програмата на „Мартенски музикални дни". Предстои да бъдат отбелязани двеста години от раждането на Джузепе Верди с премиерата на неговата опера „Фалстаф", продукция на Русенската опера, диригент Росен Гергов, годишнина на Рихард Вагнер и четиридесет години от рождението на Сергей Рахманинов, осемдесет от раждането на професор Васил Арнаудов и двадесет години от създаването на русенския хор, носещ неговото име.
Подробности от афиша
В рамките на „Мартенски музикални дни” музикалната академия на името на „забравения велик” русенец проф. Саша Попов, който е инициатор на престижния фестивал, ще има организирани майсторски класове за млади музиканти от България и Европа на цигуларя Минчо Минчев, на пианиста Людмил Ангелов и на флейтиста Патрик Галоа. Сред съпътстващите прояви е и изложбата конкурс „Камертон” – съвместна инициатива на СБХ и русенската община, която вече работи по кандидатурата на дунавския град за европейска столица на културата през 2019 г..
В обновените зали на прекрасното Доходно здание, известно като „русенското НДК”, и в салона на Операта тази година, заедно с редица изтъкнати наши състави и изпълнители, ще музицират и гости от 7 европейски държави – Русия, Румъния, Австрия, Италия, Франция, Германия и Литва. Ще бъдат изнесени общо двадесет концерта – камерни и симфонични, и една оперна премиера. Фестивалът ще бъде открит от Букурещката филхармония под диригентството на маестро Кристиян Бадя с творби на Берлиоз, Виенявски, Дебюси и Енеску. В редиците на румънските музиканти ще се изявят и италианците от „Ил джардино армонико” („Градината на хармонията“) с диригент и солист Джовани Антонини.