Размяната на мартенички и честването на идващата пролет е един от уникалните родни обичаи, останал непроменен от вековете.
Автор: Георги Ваташки
Празникът на Баба Марта се тачи и отбелязва и сред българските общности по света.
В тази връзка българското училище „Дунав“ в град Линц, Горна Австрия, организира Първомартенска работилница. Инициативата се провежда за трета поредна година, като целта на нашенците е да предадат на своите деца древната традиция и усещането да принадлежиш към една от най-старите култури в Европа.
Тази година празникът се проведе в Детски център „Клейнмюнхен“ на 28 февруари. В него се включиха 30 малки възпитаници на българското училище и много техни приятели от Линц. На първите редове в публиката бяха естествено членовете на техните семейства.
Както на всички празници, и на Първомартенската работилница не липсваше богата трапеза, много танци и българска народна музика. Тържеството започна с разказ за Баба Марта на Мариана Цанова, председател на родителския съвет към българското училище в Линц. Българчетата научиха защо красивите мартенички се изработват от бели и червени конци. Цветовете имат строго определен смисъл: червеното е символ на кръв и живот, а бялото на чистота и щастие.
След това на гости на децата дойде самата Баба Марта, която върза на всички присъстващи мартенички. Тя разказа на децата историята на Пижо и Пенда и как да си изработят символите на пролетта.
Най-много вълнения сред учениците от „Дунав“ предизвика конкурсът за най-добре изработена мартеничка. Подпомогнати от своите родители, децата успяха да създадат разнообразни и красиви модели от древните български амулети. В края на тържеството всички българчета от Линц получиха грамоти и награди за своето участие в работилницата.