Гражданин е построил незаконно двуетажна къща от 72 кв. м и битови сгради върху собствения ми земеделски имот – ливада.
Автор: Християн Митев юрисконсулт
Закупили сме го още през 1930 г. с нотариален акт, деклариран е през 1949 г., внесен е в ТКЗС през 1957 г., възстановен е с решение на поземлената комисия от 1991 г. и е надлежно отразен в кадастралния план на Тетевен. Предложихме на лицето, което е собственик на къщата, да му предоставим около жилището 400 кв. м и 300 кв. м около битовите постройки при минимален наем. Същият отказва да приеме условията ни, тъй като желае да присвои имота ни от 2220 кв. м на основание чл. 77 от Закона за собствеността (ЗС). Как можем да запазим наследствената си земя и възможно ли е заграбилият я незаконно гражданин да стане неин собственик?
Антон Банковски,
Тетевен
Чл. 77 от ЗС посочва способите за придобиване право на собственост, а именно чрез правна сделка, по давност или по други начини, определени в закона.
Единственият начин въпросното лице да стане собственик на имота ви е да претендира право на собственост, придобито по давност. Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години. Няма данни във вашето питане собственикът на постройките да е владял вашия имот в продължение на 10 години и следователно неговите претенции са неоснователни.
Дадените отговори не заместват, а предполагат консултацията с адвокат