Нямаше кандидати, които да наддават за него, а сметките на храма „Св. Марина“ бяха платени от анонимни дарители
Автор: Камен Христов
Циркът със саможертвата на митрополит Николай, който реши да дари скъпарския си часовник „Ролекс” на църковното настоятелство при пловдивския храм „Св. Марина“, за да го продаде и плати сметката за ток от близо 3000 лева, приключи безславно. На обявения публичен търг за владишката реликва не се яви нито един купувач.
Преди това митрополитът смирено обясни решението си, заявявайки: „По-добре без часовник да вляза в рая, отколкото с часовник – в ада”. Той не спря да ръси мъдрости, все едно пръска светена вода с китка босилек, припомняйки думите от Светото писание: „Ако ръката ви изкушава, по-добре я отсечете, за да влезете в рая без една ръка, отколкото – в ада с две ръце”. След което определи луксозния си часовник като съблазън и изпитание на душата, при това „не толкова за обикновените хора, колкото за журналистите и за медиите“. И се изповяда публично: „Реших да преодолея тази съблазън”.
Само че в деня на публичната продан – 10 март, в зала „Съединение“ на Историческия музей, където бе насрочен да се проведе аукциона, не пристъпи нито един мирянин с мераци да закупи скъпата вещ, украсявала китката на пловдивския първосвещеник. Нейната началната тръжна цена бе 11 600 лева, при 500 лв. стъпка за наддаване.
Преди това интерес да се сдобие с легендарния „Ролекс” прояви Евгени Минчев, който предложи 5000 лв. за него. „Моята идея беше да го откупя символично, като го върна на дядо Николай, защото разбирам неговата носталгия по скъпата вещ. Реших да посветя това дарение на моята предстояща 50-годишнина. А като рицар на Ордена на духовните рицари на келтския кръст приемам за своя духовна и житейска длъжност да подпомагам нуждаещите се”, изтъкна паркетният лъв. Той телефонирал в Пловдивската митрополия и изложил идеята си пред секретаря и счетоводителя. Малко по-късно обаче те му отказали с обяснението, че часовникът ще се продава на търг.
Интерес към скъпия уред за отчитане на минутите и часовете проявиха и от портала на българските общини Kmeta.bg. Те предложиха за него 6000 лв. с намерението да го подарят на български абитуриент по повод Деня на славянската писменост и култура 24 май, като идеята им бе печелившият зрелостник да бъде определен от журналисти. От Пловдивската митрополия обаче отхвърлили и това предложение.
Любопитно е да се отбележи, че докато сметката за ток на църквата бе близо 3 000 лв., задълженията на имението на митрополита зад „Света Марина” достигат пет хиляди лева, както съобщиха някои сайтове. Покоите на владиката и храма били на отделни електромери. „За хасиендата си обаче митрополитът платил на мига. Махнал с ръка и заявил „Няма пари“, когато дошла честитката за църквата“, съобщава „Под тепето“.
В крайна сметка до спиране на тока в православния храм не се стигна, след като щедри дарители, чиито имена се пазят в тайна, платиха сметката му още в началото на седмицата, преди насроченото от ЕВН изключване на електрозахранването.