„С ръка на сърцето заявявам и вярвам, че оставям Министерство на културата в едно добро състояние, като успяхме да върнем интереса към българското кино, вместо към чалгата” -
Автор: Диана Славчева
с тези думи досегашният културен министър Вежди Рашидов.предаде щафетата на служебния приемник на поста му Владимир Пенев.
Вероятно тъкмо защото той е актьор, затуй и скулпторът, който досега топлеше министерското кресло, специално акцентира върху заслугите си в кинематографията. Но съдбовно важна среда за развитието на актьорите е и театралната сцена.
Някак си услужливо обаче Рашидов пропусна да отбележи, че специално в храмовете на Мелпомена успя да сътвори по време на мандата си купища недомислия. Помните – той измисли едно постановление, следствие на което маса театри бяха преобразувани, присъединявани, сливани един с друг, други пък разделяни – изобщо брадатият министър с артистична лула така разбърка българските сцени, сякаш си играе с шахматни пешки.
Накрая това му безхаберно забавление се увенча със закриването на цяла театрална трупа, след като на 1 февруари с негова заповед се тури край на т. нар. Театрална сцена „Николай Хайтов“ в Смолян. Нека припомним, че това неглижиращо название бе дадено на Родопския драматичен театър, когато бе преструктуриран по рашидовото постановление от самостоятелна структура във филиална сцена под шапката на Пловдивския театър.
Тези дни, само седмица преди да отбележим Международния деня на театъра – 27 март, една авторитетна група от видни творци, артисти и общественици сформираха инициативен комитет за възстановяването на единствената в страната закрита трупа и отмяна на позорния нормативен акт, довел до унизителното състояние на това древно изкуство у нас.
Интелектуалците възнегодуват, че след закриването на емблематичния Смолянски театър Средните Родопи остават в „бездуховен вакуум“ и без стратегия за духовния живот в тази част на родината ни.
Интересно защо Рашидов не посегна със същия устрем и дръзновение на сцената на театъра в Кърджали, която носи името на майка му „Кадрие Лятифова“, пък да закрие нея. И без това нейните постановки редовно биват бойкотирани от местните зрители, които подкукоросани от ДПС активисти се тръшкат пък да възстановят самостоятелен турски театър в града.
Остава да видим дали служебният културен министър ще се трогне от съдбата на своите колеги, които готвят протестен митинг за Деня на театъра и заплашват с гражданско неподчинение, ако Родопският театър не бъде възкресен.
За безсрамието и коварната антибългарска роля на министъра на българската култура Вежди Рашидов
Маските паднаха окончателно. Разбра се, че правителството на ГЕРБ води явна протурска политика. Министърът на културата Вежди Рашидов направи недопустимо изказване по ТВ 7. Трети март не бил за него национален празник, няма Освобождение на България от турско робство – просто две империи се сбили.
Бойко Борисов се прави на нечул и невидял огромния гаф и простащината на Рашидов. В други случаи много бързо реагира, сега трае.
Защото на 22 март ходи на поклонение в Анкара. Заседава заедно с ислямиста Ердоган. Чака потупване по рамото от един откровен българофоб като турския премиер, който открито прокламира неоосманизъм.
Под егидата на Вежди и бургаския кмет Николов ще откриват нов туристически обект – баните на българоубиеца Сюлейман I.
Турски културни центрове в София и Бургас.
Всичко това го пробутва турският агент в кабинета – Вежди Рашидов, който нарече искането за мемориал на избитите през 1877 г. 14 500 невинни българи от Стара Загора от армията на Сюлейман паша „истерия“. Той, „културният” ни министър, вече говори на турски под герба на Република България и псува на български!
За турски подлоги в българското правителство място няма!
Вежди Рашидов – вън от кабинета още сега! Не го ли махне, Борисов ще докаже, че е част от антибългарската политика за турцизация на Балканите